Из руске Амбасаде истичу да је занимљиво чути да је "дипломатија изнад рата" од представника земље која је одавно изгубила дипломатске навике и шампион је у започињању ратних конфликата – као минимум њих 25 после 1945. године, само у 21. веку скоро десетак.
„Руководећи се представама о својој изузетности, често уз измишљен разлог, Американци више пута крше суверенитет и територијални интегритет држава, остављајући иза себе разарања, хаос, хиљаде убијених и милионе осакаћених судбина“, наводи се у реаговању руске Амбасаде у Подгорици.
Подсећају да је само током директних ратних дејстава, која су 2001. године САД водиле на територији Авганистана, Пакистана, Ирака, Либије, Јемена, Сомалије и Сирије, погинуо је скоро један милион људи, укључујући цивилно становништво, а више од 38 милиона су постали избеглице.
„Окривљујући без икаквог основа Русију за кршење договора о контроли наоружања, САД су тражиле и формулисале изговоре за излазак из споразума о разоружању, који су им сметали, чиме су практично срушили успостављену архитектуру безбедности. Данас мало ко гаји илузије у вези са тобожњим "одбрамбеним` обележјима блока НАТО“, наводи се у саопштењу.
Истичу да је тешко поверовати да је Алијанса бомбардовала Југославију 1999. године из одбрамбених разлога и да је размештала наоружање на територији Пољске, тобоже ради заштите од Ирана.
„Противзаконита агресија на Југославију 1999. године вероватно је била прва претензија НАТО на улогу светског жандарма. Судећи по нашим контактима у црногорском друштву, овде су добро упамтили НАТО бомбардовања и њихове жртве, међу којима и страдање деце у Мурину“, наводе из руске Амбасаде.
У оно што Американци називају "протестима" Украјинаца за своју демократску будућност у 2014. години, из Амбасаде Руске Федерације у Подгорици кажу да је Стејт департмент уложио пет милијарди долара с циљем да смени руководство ове земље, уз то под паролом зближавања са ЕУ.
„Колико се ми сећамо из не сувише префињене и сигурно не дипломатске формулације тадашње заменице државног секретара САД В. Нуланд, мишљење ЕУ о саставу "демократске" украјинске владе Американце, благо говорећи, није интересовало. Државни удар, извршен 2014. у Украјини је довео до незапамћеног ширења национализма, којем су отпор пружили становници Донбаса“, наводе из руске Амбасаде.
Напомињу и да су себе од овакве судбине изузели становници Крима, који су на демократском референдуму изгласали поновно уједињење са Русијом.
Указали су и да од ширења Алијанске свет није постао безбеднији, ни стабилнији, али су напоменули да НАТО систематски током неколико деценија шири своју војну инфраструктуру према руским границама, а не у супротном правцу.
„Ово озбиљно подрива безбједност наше земље“, кажу у Амбасади Русије.
Истичу, између осталог, да сада желе да у НАТО увуку и Украјину, а то ће, како је рекао и министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров реално пољуљати односе Запада са Русијом, јер ће постати најгрубље кршење званичних политичких обавеза, које су на себе преузели председник САД и лидери других земаља – чланица Алијансе.
„Примећујемо да и сам Кијев моли своје прекоокеанске спонзоре да спусте реторику. Ствара се осећај да послије срамног бекства из Авганистана САД имају неопходност да се рехабилитују у очима међународне заједнице, да створе привид "дипломатске победе" САД и Запада, који су тобоже приморали Русију претњом санкцијама да одустане од планова напада на Украјину. Планова, које Русија није ни имала“, саопштили су из Амбасаде.
Наглашено је и да Вашингтон наставља са деструктивним понашањем и још већим погоршањем положаја отпочевши хистерију у вези са измишљеним упадом Русије у Украјину.
„Узгред о томе, да ми имамо посла са режираном кампањом притиска, сведочи поражавајућа, скоро дословна сличност "ауторског текста" Рајзинг Рајнке са коментаром "амбасадора" САД у Приштини Џ. Ховенијера од 1. фебруара ове године“, наводи се у саопштењу.
Покушаји разговора са Русијом језиком уцена сасвим сигурно неће приближити Амерканце остваривању жељених циљева, кажу у Амбасади и додају да би Подгорица, коју Американци упорно позивају на борбу против измишљене руске агресије, морала да има у виду, да многи сценарији, које су САД испробале на украјинском полигону, већ се преносе на Балкан, а самим тим и у Црну Гору.