Блатни вулкани
Становници приморских села и туристи с времена на време сведоче необичној појави. На мирној морској површини одједном почне да куља песак, муљ и други седименти са дна. Притом се под земљом чује тутњава. Научници такве појаве објашњавају активношћу тектонских плоча које се сударају испод Азовског мора. Приликом судара и интеракције стварају такозване блатне вулкане који до сад нису причињавали значајнију штету људима. Понекад муљ кључа сатима испод воде, услед чега се појави ново острво.
Смртоносни вирови
Ако су блатни вулкани релативно безопасни, онда вртлози у Азовском мору представљају стварну опасност за пливаче, а неретко су односили животе.
Вртлози настају услед деловања морских струја које узрокује сеизмичка активност. Приликом судара тектонских плоча у мору се праве реке које се хаотично сударају и образују вирове.
Мистериозни нестанци
Вртлози у Азовском мору нису претња само за пливаче, него и за бродове. Рибарима је тешко да контролишу чамац због морских струја. Море је једном прогутало две посаде од укупно 10 људи, чији су бродови касније пронађени насукани. Сматра се да су морепловци пробали да изгурају бродове на море, али да их је однела струја.
Стојећи таласи
Понекад се на Азовском мору примећује још једна занимљива појава – стојећи таласи висине два, три метра који практично стоје у ваздуху од неколико минута до пар сати.
Међутим, ова појава није карактеристична само за Азовско море, а јавља се под утицајем јаког ветра, услед подрхтавања тла или промене атмосферског притиска.
Море или „мочвара“?
Узрок смрти пливача у Азовском мору нису увек само јаке струје, него и блато. Наиме, на многим местима морско дно је нестабилно – поново због тектонских плоча. Дно је пуно муља, песка и све то је често у покрету. Ако пливач упадне у замку потребна је велика физичка снага и спретност да се ишчупа, иначе ће га море прогутати као мочвара.