Протеин назван СЦПППК1 који утиче да десни пријањају за зубе може се показати ефикасним у борби против бактерије зване П. гингивалис, која може да проузрокује Алцхајмерову болест и друга неуродегенеративна стања, открио је истраживачки тим са Универзитета у Монтреалу.
Студија коју је водио Антонио Нанци, истраживач и професор на Одсеку за стоматологију на универзитету, објављена је у британском часопису Nature.
Чини се да је бактерија која се традиционално повезује са пародонталном болешћу такође повезана и са различитим неуродегенеративним болестима као што је Алцхајмерова болест, наводе истраживачи.
Протеин присутан у делу десни који окружује зубе може да успори репликацију бактерије П. гингивалис, па чак и да је уништи, открила је студија, у којој су учествовали и научници са Универзитета у Квебеку и Монтреалу. .
„Као што знамо већ неколико година, орална инфекција П. гингивалис један је од главних фактора ризика за развој Алцхајмерове болести“, рекао је Нанци, додајући да, будући да „СЦПППК1 може да успори раст ове бактерије, па чак и да је уништи , можемо напасти узрок проблема на његовом извору и помоћи у спречавању више од једне болести.”
Ово откриће отвара нови начин лечења и потенцијалног спречавања развоја Алцхајмерове болести, верује истраживачки тим, јер се протеин може користити да спречи бактерију да уђе у људско тело кроз десни – и да се потенцијално бори против ње.
„Овај протеин би могао да понуди додатну стратегију за решавање проблема отпорности бактерија“, рекла је Чарлин Мери, постдокторски истраживач која је учествовала у студији.
Тим планира да настави истраживање како би детаљно проучавао антимикробни потенцијал протеина.
Они сугеришу да би протеин могао да се дода у пасту за зубе како би потенцијално уништио бактерије, укључујући и оне које су већ продрле у епител између десни и зуба, преноси РТ.
„Ово је почетак узбудљиве, обећавајуће авантуре која враћа стоматологију у први план укупног здравља“, рекао је професор.