СРБИЈА

Хочевар: Однос са СПЦ добар, Католичка црква није само хрватска

Надбискуп београдски Станислав Хочевар изјавио је данас да верује да сарадња народа и цркава на Балкану може подстаћи духовну обнову Европе, која је у кризи, оцењујући да је однос СПЦ и Католичке цркве у Србији добар, али да постоје духови прошлости који нису још превазиђени, уз констатацију да Католичка црква није само хрватска.
Sputnik
Београдски надбискуп нашао се ових дана у центру пажње, не само овдашње јавности, када је објављено да су му обијена кола и украден кофер са ствари стварима које служе искључиво за верских обред, што је он оценио као обичну крађу, од које не треба правити скандал, нити покушавати да се на било који начин шири верска нетрпељивост.
Католички поглавар истиче да је у Србији свуда добро примљен, да има одличне односе са патријархом Српске православне цркве Порфиријем и да често разговарају о питањима која нису само верска, већ и о свим другим која доприносе унапређивању међусобних односа.
„Гледано правно и по документима, међу нама нема никаквих проблема. И иначе, морам да кажем да свуда сусрећем велике симпатије. Заправо сам изненађен да сам свуда тако лепо примљен“, истиче Хочевар.
На питање како оцењује положај Католичке цркве у Србији, Хочевар одговара да је он генерално добар, али да има много предрасуда и да још увек нема довољно правог пријатељства.
„Постоје духови прошлости који нису још свесно превазиђени. Све позивам да нашу, Католичку цркву, не идентификују само са једним народом, са којим имате тешку прошлост, па се често мисли да је Католичка црква само хрватска“, поручио је Хочевар.
Он верује да ће народи Балкана управо том тешком међусобном историјом коју су имали доћи до нове синергије и подстаћи духовну обнову Европе, која је у кризи, мада је и сам свестан да у то нико други не верује, преноси Танјуг.
„Балкан ће бити јак и на нивоу Европе, ако наше народе јаче повежемо“, сматра Хочевар.
Он верује да је, после пада комунизма, дошло време да ЕУ прими неке типичне вредности Источне Европе и да је зато овај тренутак важан.
„Убеђен сам да је сада најважније да источна и западна црква јаче сарађују и тиме помогну читавој Европи, која је у кризи, и свету да дође до нове синергије и интензивирања универзалних вредности, јер хришћанство доноси управо оне универзалне вредности које су стубови здравог живота“, каже Хочевар.
Верује да би у свему томе СПЦ требала да има посебну улогу, као црква земље која је на граници између источне и западне Европе и која је увек имала добре односе са Грчком православном црквом, али и са словенским делом православља.
„СПЦ, са свим потешкоћама због тога што њени верници не живе само у Србији, већ и у другим републикама, па његова светост може повезивати не само те православце, већ и друге аутокефалне православне цркве. Што јача синергија може помоћи Европи да пронађе нови пут за будућност“, сматра београдски надбискуп.
На питање да ли је значај сарадње Католичке и Православне цркве у Србији потврђен и обележавањем 100 година дипломатских односа Краљевине Југославије и Ватикана, а посета секретара за односе са државама Свете столице Пола Галагера, значила и корак више, Хочевар каже да ће се значај тога проширити и на време које долази.
„Заборавили смо како су српски политичари, када се Србија ослободила отоманског царства и када је тражила своје место у Европи, посећивали Свету столицу и Ватикан", рекао је и нагласио како треба вратити свест о значају те сарадње коју је Краљевина Србија имала већ тада, и да је 1914. први пут потписан Конкордат, што се није остварило због Првог светског рата“, наводи Хочевар.
На стално актуелно питање о могућој посети папе Фрање Србији, и да ли је та посета нешто ближа после Галагеровог боравка у Србији, Хочевар нема конкретан одговор:
„Верујем да ће у неком тренутку до те посете, сасвим сигурно доћи“, рекао је он.
Хочевар, притом, наглашава да уколико Србија жели да преузме још већу улогу у Европи, а она то по његовом мишљењу може, неће то успети ако не да већи значај дијалогу са Светом столицом.
„То је унутрашња снага која ће само окрепити Србију да може преузети своју лидерску улогу“, верује Хочевар.
Он је такође нагласио да су Србија и Београд одувек имале важан стратешки значај и место у историји света и хришћанства којег многи нису свесни, преноси Танјуг.
Он тврди да је Католичка црква увек била наклоњена Србији.
„И данас, све католичке цркве широм света звоне у 12 сати на дан када је 1456. године ослобођен Београд“, истакао је Хочевар.
СРБИЈА
Патријарх Порфирије: Ради добра, мора постојати сарадња свих цркава
Патријарх Порфирије с Лајчаком и Палмером: Подржавам дијалог ако не угрожава интересе цркве и Србије
Коментар