СВЕТ

Луксузно одмаралиште за богате руши се јер угрожава природу: Одлука суда у Шпанији /видео, фото/

Огроман луксузни комплекс са голф одмаралиштем, хотелом са четири звездице и скоро 200 вила биће порушен јер је подигнут у заштићеном природном подручју, пресудио је Врховни суд Шпаније након 14-годишње правне битке.
Sputnik
Луксузни комплекс „Марина Исла де Валдекањас“, који се простире на 135 хектара има 185 вила, хотел са четири звездице и вештачку плажу.
Острво Валдекањас је познато као „екстремадурска Марбеља“, по узору на луксузни град на југу Шпаније познат по богатим гостима са свих страна света. Међутим, ова луксузна енклава на око 200 километара источно од Мадрида, иако има плажу са финим песком најближе шпанској престоници, изграђена је на заштићеном земљишту.
После правне битке која траје од 2007, а коју је покренула група за еколошку кампању под називом „Еколози у акцији“, ово подручју би требало да буде враћено у своје природно стање.
Мегаломански пројекат у руралној области проклијало је на површини окруженој водом. Станиште десетина врста птица власти су 2005. године прогласиле посебним заштићеним подручјем и уврстиле у Црвену мапу „Натура 2000“ (систем подручја заштите биодиверзитета у Европској унији).
Али то није спречавало надлежне да пројекат урбанизације одобре. Он је, у принципу, требало да буде нека врста бање. Промотери су покушали да му дају еколошки, одрживи карактер. Међутим, оно што је рекламирано као мирно уточиште завршило је као одмаралиште са 565 викендица са вештачким плажама, базенима, црквом, баровима и могућношћу једрења, доступно само најбогатијима.
„Исла де Валдекањас“ преживео је финансијски крах и избегао разне правне препреке како би и даље био ексклузивно уточиште на неколико сати од Мадрида. Од најаве његове изградње, „Еколози у акцији“ и друге групе су протестовале и покренуле правни поступак: 2007. су своју оптужбу учврстили и стигли до Европске уније.
Године 2020. долази до преокрета у еколошкој борби: Врховни суд правде у Екстремадури, који је комплекс прогласио нелегалним, види рушење као „материјално немогуће“ због „велике економске штете“. Регионална влада би морала да се суочи са „најмање“ 145 милиона евра за трошкове рушења и обештећења власницима, па је дозвољено рушење само објеката у изградњи.
Међутим, најновија одлука поништава ту пресуду и налаже њихово рушење. „Еколози у акцији“ прослављају последњу пресуду, којом се избегава постављање „опасног преседана“ за друге нелегално изграђене објекте.

„Било је то скоро 14 година борбе, трпљења огромних последица“, наводи једно од највидљивијих лица „Еколога у акцији“ Пака Бланко, након што је због притиска морала да напусти свој град. Њен партнер у удружењу Анхел Гарсија Кале такође слави.

„Надајмо се да ће то послужити за заустављање других сличних пројеката. То је еколошки злочин“, каже он за Спутњик мундо.
„Имали смо много препрека. Од одбора, од оних који стоје иза изградње и од комшија, који су знали да купују нешто нелегално“, каже он.
Архипелаг Свет: Најнеобичнија вештачка острва (фото)
Нaјвећа инвестиција у хрватски туризам ове године долази из Србије
ЕКОНОМИЈА
Стан у Београду и луксузна вила у Турској - сада за исте паре
Коментар