„Мени се чини да политика Велике Британије према Косову и Метохији дестабилизује регион, да представља опасност по регион и економски напредак. Свако ко признаје лажну државу Косово, ко не реагује на јавно изречене циљеве од стране званичника Албаније и Приштине да ће се ујединити и створити велику Албанију не може да каже да доприноси стабилизацији и миру. Напротив“, рекао је Дрецун Телевизији Танјуг.
Он се запитао по ком основу у Приштину долази специјални изасланик британског премијера и шта он тамо тражи и подсећа да су УН дале мандат ЕУ да руководи процесом преговора Београда и Приштине.
Дрецун додаје да би Стјуарт Пич требало да објасни због чега Велика Британија подржава, поред САД, Турске и Немачке, стварање незаконите формације косовских безбедносних снага које треба да прерасту у Војску Косова.
Он је запитао и због чега велика Велика Британија, као земља стална чланица Савета Безбедности, нарушава Резолуцију УН 1244.
„Мислим да политика Велике Британије није добронамерна према српском народу и да је најопасније то што су Британци један од најзначајнијих ослонаца формирања Војске Косова. На њиховим академијама обучавају се будући официри те војске“, навео је Дрецун.
Он сматра да Велика Британија, након изласка из ЕУ, покушава да створи нову геополитичку позицију и да се представи као један од најзначајнијих међународних чинилаца.
„Са САД и Аустралијом праве фронт за борбу против Кине, иду против Русије, упадају са ратним бродовима у Балтичко и Црно море, сада покушавају да дестабилизују позицију српског народа на подручју Дејтонске БиХ“, констатовао је Дрецун.
Он је подсетио и да је 25. октобра 2018. била презентација злочина ОВК у Клубу посланика и да су на њу позвани представници амбасада САД, Немачке, Француске, Велике Британије и Италије, јер су они имали своје зоне одговорности на Косову.
„Нису дошли из амбасада Велике Британије, Француске и Италије, јер нису хтели да чују за злочине ОВК пошто су и сами за њих одговорни. Само у зони одговорности који су контролисали британски војници страдало је 134 Срба“, констатовао је Дрецун.