Са резервоаром на 15 одсто капацитета, још једном се откривају детаљи о животу који је замрзнут 1992. године, када је село Асередо у северозападном региону Галиције у Шпанији било потопљено да би се направио резервоар „Алто Линдосо“.
„Као да гледам филм. Осећам се тужно“, рекао је 65-годишњи пензионер Максимино Перес Ромеро из Коруње.
Шетајући по блатњавом тлу делимично испуцалом од суше, посетиоци су затекли делимично урушене кровове, цигле и дрвене крхотине које су некада чиниле врата или греде, па чак и чесму са водом која је још увек цурила из зарђале цеви.
Гајбе са празним пивским флашама биле су наслагане поред некадашњег кафића, а поред каменог зида рђао је стари аутомобил. Снимци дроном показују запуштене зграде.
Марија дел Кармен Јанез, градоначелница већег савета Лобиоса, чији је део Асередо, окривила је сушу за овакво стање последњих месеци, али и, како је рекла, „прилично агресивну експлоатацију“ од стране португалске електроенергетске компаније ЕДП, који управља резервоаром, преноси „Гардијан“.
Португалска влада је 1. фебруара наредила да шест брана, укључујући „Алто Линдосо“, готово зауставе употребу воде за производњу електричне енергије и наводњавање, због све веће суше.
Питања о одрживости акумулација нису нова. Прошле године, неколико шпанских села жалило се на то како их електропривреда користи након брзог повлачења из језера Ибердрола у западној Шпанији. Компанија је саопштила да поштује правила.