"Моја породица је увек уз мене, увек уз Украјину. Ја сам председник, моја жена није само жена, она је прва дама. И она мора да покаже примером како породице треба да се понашају... Ово је веома важно за земљу и друштво“, рекао је Зеленски на конференцији за штампу са немачким канцерларом Олафом Шолцом у Кијеву.
Зеленски је додао да је само 13. фебруара из Украјине одлетело 30 авиона.
„Мислим (да у Украјини) остају поуздани људи. Грађани Украјине остају и желим да им се захвалим“, рекао је председник.
Он је позвао посланике Врховне раде који су напустили земљу да се у року од 24 часа врате.
"Они треба да се врате иначе ћемо морати, како држава, тако и руководство, извући озбиљне закључке", рекао је Зеленски.
"Северни ток 2" и санкције
Председник Украјине је саопштио да је са немачким колегом разговарао, између осталог, о „Северном току 2“ и санкцијама против Русије.
„Разговарали смо о ризицима безбедности, везаним за „Северни ток 2“. Ту имамо неке несугласице у оценама. Подсетио сам да је наш став непромењен, гледамо на „Северни ток 2“ искључиво кроз призму енергетских претњи и претњи безбедности за нас и регион. Знамо да је то геополитичко оружје и зато Украјина тражи енергетске гаранције и гаранције безбедности“, рекоа је Зеленски.
Он је додао да је предложио Шолцу да се покрене стратешки заједнички дијалог у енергетској сфери.
Шолц је саопштио да САД и ЕУ активно раде на могућим санкцијама Русији у случају потенцијалне ескалације ситуације око Украјине.
„Спремни смо да у сваком тренутку предузмемо неопходне кораке“, истакао је канцелар.
Он је додао да у то нико не треба да има сумњу, ако дође до „војне агресије“ против Украјине.
Улазак у НАТО
Зеленски је изјавио да ће његова земља наставити да стреми свом циљу, чланству у НАТО упркос негодовању Русије и скептицизму неких западних земаља.
„Данас многи новинари и многи лидери као да указују Украјини да је могуће не ризиковати, не постављати стално питање будућег чланства у алијанси, јер су ти ризици повезани са реакцијом Русије. Ја верујем да морамо да идемо путем који смо изабрали“, рекао је Зеленски.
Међутим, Шолц је истакао да чланство Украјине у било који савез није сада на дневном реду. С тим у вези, за њега је чудно што Москва ово питање чини „предметом озбиљног спољнополитичког проблема“. Истовремено, он је истакао да је слобода избора савеза главни принцип „завршног акта из Хелсинкија“ и то не може бити тема разговора.
Немачки кацелар је саопштио да му је Зеленски обећао да ће представити нацрт закона о специјалном статусу Донбаса, уставним реформама и бирачком праву о чему ће се разговарати у оквиру контакт групе о Украјини.