РУСИЈА

Бајденова тактика: Руси, нисте наши непријатељи, али ћемо и даље ратовати с вама

Џо Бајден је поручио Русима: „Ви нисте наши непријатељи“, али у Москви у те речи мало ко верује. Руски експерти кажу да је у то немогуће поверовати ако је Русија означена као један од главних противника у америчким доктринама, ако јој се и даље прети санкцијама и ако предлог Москве о безбедносним гаранцијама још није добио конструктиван одговор.
Sputnik
„Ово је принципијелно питање. Постоје документи који регулишу светски поредак и постоји документ према коме је Русија одавно престала да буде партнер. Русија је у америчкој стратегији националне безбедности означена искључиво као противник. Реч ‘противник’ је кључна“, истиче руски политиколог Сергеј Судаков.
САД су фокусиране на економско слабљење Русије, стварање нестабилности, изазивање незадовољства грађана, подстицање народа против власти и на разбијање руског јединства и државе због чега воде ратове против Русије у свим сферама и на свим пољима.
„Амерички председник је направио преседан или, ако хоћете, скуп случајева који му омогућавају да стално врши притисак на Русију. Рат санкцијама је постепено прерастао у велики трговински рат. Са Русијом се воде различити облици хибридних ратова. То се тиче и питања гасовода ‘Северни ток 2‘, а такође и стварања негативне слике о Русији. На то стварање русофобичне атмосфере троши се много новца... У сенци тога, Џо Бајден говори да Русија није мета, да Русија није апсолутни непријатељ, иако су у доктрини националне безбедности назначене четири земље-одметнице, против којих су САД усмериле све могуће политичке и војне инструменте, а то су Русија, Иран, Северна Кореја и, наравно, Кина. То је четворка ‘неугодних’ земаља. Јасно је да је Кина посебна тема, али овог пута говоримо о Русији, пре свега“, каже Судаков.

Да ли је могуће ресетовање односа?

У уторак је амерички председник Џо Бајден у свом обраћању у Белој кући рекао да САД не сматрају Русију својим непријатељем, тврдећи истовремено да Америка не жели да дестабилизује Русију и уверавајући да у Украјини нема ракета западних земаља и да их неће ни бити, те да Руси „нису мета“.
У говору је нагласио да ће Русија наићи на огромну међународну осуду ако се одлучи да нападне Украјину и да ће Запад одлучно одговорити. Навео је да и даље постоји могућност да Русија изврши „инвазију“ на Украјину и обавестио је грађане Америке да ће и они осетити санкције које буду уведене у случају ескалације.
Он је позвао да се да „шанса дипломатији“, наводећи да се САД слажу са Русијом да треба наставити са предузимањем дипломатских напора по питању решавања украјинске кризе и безбедности у Европи.
Судаков сматра да је Бајденов говор означио старт предизборне кампање, с обзиром да новембар ове године доноси и изборе у САД. Док је Бајден и даље сигуран на својој председничкој функцији, републиканци и демократе ће укрстити копља на изборима за Конгрес.
Према његовим речима, амерички председник сада показује свету да није спреман да започне велики рат у Украјини и другим регионима који се граниче са Русијом, јер добро зна да ће се прокси рат претворити у прави војни сукоб, што не би ишло у корист Бајдену и његовој политици.
С друге стране, сматра Судаков, немогуће је поправљање односа са Москвом, све док је Русија идентификована као једно од четири светска зла.
„Будимо искрени – те изјаве су биле крајње опортунистичке и усмерене пре свега на заштиту Демократске странке. Веома је важно у таквим говорима увек читати између редова. Не тако давно, можда пре око пола године или годину, руско Министарство спољних послова дало је две изјаве у којима је речено да можемо да побољшамо односе са Америком, али да се зато мора одустати од конфронтације и прећи на ресетовање односа. Једноставно морамо да започнемо дијалог са ‘чистог листа‘, уклањајући апсолутно све непотребне препреке развоју дипломатских и нормалних политичких односа. Али, нажалост, ми смо у стварности противници и спадамо међу четири зла, док смо на речима држава са којом се може преговарати и водити нормална дипломатија“, оцењује Судаков.
Експерт сматра да Вашингтон мора да одбаци политику „двоструких аршина“.
„Дакле, све док се политика гради по двоструким и троструким стандардима, имаћемо и слушаћемо тако фине, срчане говоре и гледаћемо лепе осмехе, али ће у стварности политика према Русији остати и даље веома жестока. Те Бајденове речи нису означиле крај политике русофобије“, каже Судаков.

Народна дипломатија – пут ка помирењу

Судаков оцењује да је Бајдену сада потребна победа на изборима за Конгрес, да би „задржао и Конгрес и извршну власт“. Експерт подсећа да је у Америци у последње време веома тешка економска ситуација – забележена је највећа стопа инфлације у последњих 40 година, цене скачу, а стандард живота пада, што изазива незадовољство код грађана.
„У том контексту, ако се покрене још један војни сукоб, онда се, с једне стране, може објаснити да су све невоље које тренутно има америчко друштво и ти проблеми повезани, пре свега, са спољном конфронтацијом. Међутим, систем не функционише увек на тај начин. Ако та конфронтација потраје, онда ће многи из републиканског табора поставити једноставно питање: ‘Да ли стварно планирате рат са нуклеарном силом, са ‘руским медведом’. То нам не иде у прилог, јер ћемо више изгубити него добити’“, каже Судаков.
Да би придобио део неодлучног и део републиканског електората, Бајден спроводи политику помирења, додаје Судаков.
Одговарајући на питање шта би могло да буде решење и излаз из кризе, Судаков каже да пут није звецкање оружјем и окретање ракета једни према другима, него ресетовање односа и народна дипломатија.
„Подсетио бих да су САД 2008. године донеле одлуку којом су дозволиле огромном броју руских држављана да посете Америку. Ослабљени су визни режим под којима су Руси могли да оду у САД, а амерички држављани у Русију. Такве размене би требало поново да уследе, макар за почетак. То значи уклањање одређене челичне баријере, а такође све то треба да буде праћено политиком ресетовања, укључујући и ресетовање политике великих санкција“, каже експерт.
Коментаришући говор америчког председника, у којем је навео да Руси нису непријатељи, портпарол Кремља Дмитриј Песков је рекао да он само може да се поздрави, али да би Русима више импоновало да није био праћен сталним претњама.
Песков је додао да су већ досадиле претње санкцијама и претње које се упућују у случају наводне инвазије на Украјину. Он је констатовао да би тај апел био још импресивнији да је амерички председник позвао украјински народ да никада више не пуцају једни на друге.
Хистерија око наводних планова Русије да нападне Украјину траје већ недељама, иако је Москва више пута демантовала да има такве намере. Запад је објавио чак и датум и час напада. Коментаришући наводну инвазију, портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова рекла је да ће 15. фебруар 2022. „ући у историју као дан када је западна ратна пропаганда пропала“, додајући да је Запад „осрамоћен и уништен без иједног пуцња“.
Подкаст
Љубинка Милинчић: Невиђено у историји — Американци беже из „рата“ који су сами измислили
РУСИЈА
Зашто Русија изводи војне вежбе
РУСИЈА
Захарова: Западни медији чинили све да почне рат у Украјини
Коментар