Сви они су тог дана кренули из централне Србије у Грачаницу, да обележе Задушнице и посете гробове најмилијих, подсетила је Канцеларија за КиМ.
У нападу су погинули Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић, Драган Вукотић и Његош, Снежана и Данило Цокић који је имао само две године.
Више од две деценије починиоци и налогодавци овог крвавог злочина нису пронађени и кажњени.
Злочин у Ливадицама показује да је након ратних сукоба на Косову и Метохији на сцену ступила организована кампања терора и застрашивања, која је имала за циљ завршетак етничког чишћења српског становништва, наведено је у саопштењу.
Међутим, како се истиче, најгоре од свега је што је идеологија која је довела до злочина у Ливадицама и данас жива и огледа се у свакодневним нападима на Србе, њихову имовину и објекте Српске православне цркве у покрајини.
Обесхрабрује и чињеница да политичари у Приштини до данас нису показали спремност да се суоче са злочинима над српским народом на Косову и Метохији, који по правилу остају нерасветљени и некажњени, па је у таквој атмосфери тешко очекивати озбиљнију нормализацију односа на терену.
Ово је, истичу из Канцеларија за КиМ, мрља и на лицу међународне заједнице, која није успела да испуни обавезе из свог мандата и осигура безбедност српском становништву у покрајини, што потврђује и чињеница да се злочин у Ливадицама догодио у присуству војника Кфора.
Зато апелујемо, пре свега на међународне мисије на терену, да поново отворе истраге за овај и све друге злочине над српским народом на Косову и Метохији и да се починиоци пронађу и адекватно осуде за почињена злодела. То би био чин одговорности, како према породицама настрадалих, тако и према будућности, оцењује се у саопштењу.
Влада Републике Србије никада неће престати да инсистира на овим захтевима, нагласила је Канцеларија за КиМ, пренео је Танјуг.