За куповину некретнине у Москви треба добро одрешити кесу или подићи кредит на више година. Како каже за Спутњик комерцијални директор, партнер Агенције за некретнине „Ес-а-Тет“ Владимир Моребис, просечна цена квадратног метра у Москви варира у зависности од класе стамбеног објекта, локације, окружења.
Цене значајно порасле
Како наводи експерт, цене су значајно порасле током протекле године. Раст тржишта станова на годишњем нивоу износио је 22,6 одсто, прецизира Моребис. У јануару ове године цене нису расле тако брзо, оквирно око један одсто, али код неких посебно занимљивих и атрактивних пројеката раст цена износио је од 3-5 одсто.
Најскупљи станови у Москви крећу се и преко 12.000 евра по квадратном метру.
© Sputnik / Евгений Биятов
/ „Најскупљи станови у Москви су концентрисани у Централном административном округу. Просечна цена стана у новој згради на овој локацији је око 1.033.000 рубаља (што је више од 12.000 евра) по квадратном метру. Затим, са великим заостатком долази Западни округ, где квадрат кошта око 469.000 рубаља (што је око 5.500 евра). Најповољнији станови у оквиру московског кружног пута, или скраћено МКАД-а, налазе се у Југоисточном административном округу, где квадратни метар кошта око 265 хиљада рубаља (око 3.100 евра)“, изјавио је он.
Зграда у Москви
© Sputnik / Николина Тесла
Иначе, већ годинама један од најскупљих делова града је Рубљовка, нешто попут београдског Дедиња, где бројне познате личности имају куће чија вредност достиже и по више милиона евра.
Шта све утиче на цену некретнина
Како објашњава председница Управног одбора грађевинске компаније „Бест новострој“ Ирина Доброхотова, на цену станова, поред локације, значајно утиче класа стамбеног објекта, његова архитектура, као и уграђени грађевински материјали, али и инфраструктура и услуге доступне станарима.
Постоји неколико класа стамбених комплекса у Москви, те се у зависности од њих разликују и цене. У оним скромнијег ранга и ближе периферији почетком фебруара ове године цена квадрата достизала је у просеку 263.000 рубаља (око 3.000 евра), док су некретнине пословне класе коштале око 426.000 рубаља (или око 5.000 евра), премијум стамбени комплекси износе 877.620 рубаља (више од 10.000 евра), док елитни достижу цену од милион и по рубаља по квадрату (више од 13.000 евра).
Доброхотова истиче да, и поред папрених сума које треба издвојити за куповину некретнине у Москви, потражња расте, што додатно подстиче њихову вредност.
„Последњих неколико година, због преференцијалних хипотека, потражња је расла, што је инвеститорима омогућило да систематски подижу цене. Други важан разлог је повећање трошкова изградње, како због поскупљења грађевинског материјала, тако и због логистике (горива). Исто важи и за тржиште рада. Због пандемије и затворених граница, у земљи се осећа недостатак радних миграната (који су били принуђени да оду), те су грађевинари морали да их замене радницима из Русије, који су очекивали више плате, што је опет довело до повећања трошкова градње. Трећи важан фактор који утиче на раст цена је обим понуде на тржишту. Уз стабилну потражњу и ниску конкуренцију на одређеној локацији, грађевинари могу динамичније да подижу цене у својим пројектима“, прича она.
Уместо куповине, изнајмљивање стана
Најниже цене некретнина у Москви су у удаљеним подручјима града. Од ових станова јавним превозом до метроа се обично стиже за 15-20 минута. Треба имати на уму да се на посао путује барем око два сата. Срећници су они који имају свој аутомобил, али гужве у саобраћају по којима је Москва позната могу да покваре расположење, те се многи могу покајати због куповине стана који се налази изван МКАД-а.
Шеталиште Стари Арбат у Москви
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Због свега овога многи се уместо за куповину одлучују за изнајмљивање стана. То су најчешће студенти или људи из унутрашњости који долазе у Москву у потрази за бољим послом.
„Тренутно најпопуларнији и најтраженији за изнајмљивање је једнособан стан који је у добром стању, опремљен намештајем и техником и близу метроа. Просечна цена изнајмљивања оваквог стана је сада око 43-46 хиљада рубаља (што је од 500-540 евра)“, наводи наша саговорница.