ДРУШТВО

Млади родитељи добијају по 20.000 евра за стан - шанса за њих и Србију

У ишчекивању најављиване, а јуче усвојене одлуке Владе Србије која данас ступа на снагу, млади родитељи већ су показали интересовање за субвенционисање куповине њиховог првог стамбеног простора. То по оцени економисте Љубодрага Савића никако не треба посматрати као трошак државе колики год био, него као позајмицу која ће јој бити вишеструко враћена
Sputnik
Одлуком Владе Србије прецизирани су услови за добијање максималних 20.000 евра за младе породице са дететом рођеним од 1. јануара 2022. године. Оно што је објаснио министар финансија Синиша Мали, реч је о породицама које први пут стичу својину над непокретност на територији Србије, за шта се захтев може поднети у року од годину дана од дана рођења детета. Држава ће субвенционисати како куповину стана, тако и изградњу куће. За субвенцију ће моћи да конкуришу не само брачни парови већ и самохране мајке.

Већ има заинтересованих за 20.000 евра

Млади родитељи су већ показали заинтересованост за то и пре доношења одлуке. Макар је тако било у Удружењу „Родитељ“, што је Спутњику потврдила његова председница Гордана Племић. За показано интересовање биле су довољне и измене Закона о финансијској подршци породицама са децом.
„Наравно, ми из Удружења увек поздрављамо сваку врсту финансијске помоћи родитељству и подизања родитељства. Када су у питању станови то је онда мало другачије него само финансијска подршка за рођење детета зато што је овде реч о помоћи на конкрертнији начин, поготово онима којима је јако тешко да дођу до свог стана. То је велика подршка родитељима и родитељству“, оценила је Племићева.
Она напомиње да је увек важно да се другачије односимо према родитељству ако већ хоћемо да причамо о већем броју рођене деце.
Млади родитељи су већ показали интересовање за помоћ државе у куповини крова над главом

Добродошла мера

„Нама су се неки родитељи већ јављали по том питању и имали су дилеме зашо од 1. јануара. Значи да су заинтересовани за ту врсту помоћи. Многи од њих питају - шта са нама који смо добили дете у децембру, да ли би могло да се на некога односи и ретроактивно, тако да је та врста помоћи очигледно потребна“, истиче наша саговорница.
Она је нагласила да је јако важно и да се промени клима када су у питању деца и родитељство. Од тога какву све подршку родитељи имају током одрастања деце, од здравства, образовања, до усклађивања рада и родитељства, што је јако важно за младе родитеље, поготову за маме које данас, како каже, немају могућност да остану код куће са дететом јер морају да раде.
Пленићева истиче да свакако поздрављају доношење нове Одлуке јер је оваква финансијска помоћ добродошла оном ко добија дете, а да ли ће то, међутим, бити подстрек плус за опредељивање за родитељаство, показаће статистика.

Помоћ као део шире слике подршке родитељству

Све то, како сматра, треба посматрати као део једне широке слике, јер мајкама је важно и како им се обрачунава породиљско боловање, да ли их чека радно место по повратку са породиљског или су можда добиле отказ, што нису биле ретке ситуације.
Највећи број њих помоћ државе ће искористи као учешће за стамбени кредит за чију отплату је потребно да буду сигурни у свој посао. Ако хоћемо да подижемо наталитет такве ствари морају да се повезују и да се прати шта се дешава са мајкама после порођаја, закључила је она за Спутњик.
Србија се већ дуго година суочава са падом наталитета и уместо садашњих 1,5 деце по мајци, колики је просек, за достизање просте репродукције требаће да фертилитет буде подигнут на двоје рођене деце по жени која је у репродуктивној доби.
Помоћ државе у куповини стана или куће требало би да помогне да се млади лакше одлуче на брак и проширење породице
Оцене да ћемо ако се негативан тренд не заустави нестати као нација биле су лампица за узбуну. Отуда и новине у законодавству и издвајања државе.

Шта је приоритет државе

Проста рачуница каже, ако би, на пример, сви који су прошле године постали родитељи, а рођено је 62.062 беба, затражили помоћ државе, то значи да би она требало да обезбеди око 1,2 милијарде евра.
Професор Економског факултета др Савић нема дилему да би таква мера, колика год била средства, требало да буде проритет државе.
„Мој став је да је увек улагање у младе људе, у младе брачне парове, у рађање деце, финансирање њиховог првог стана, апсолутно добра мера. У Србији данас све проблеме, пре или касније, у смислу повећања БДП, смањивање запослености, смањења дуга, може да решава држава, али фигуративно речено, не праве се деца у влади“, каже Савић.
То је, каже, посао за младе људе који су у економском смислу по дефиницији најугроженији. Школују се дуго, па нема посла, па кад нађу посао немају сигуран посао, па немају високе плате, па често остају без посла. Притиснути су разним причама, утицајима, да ли треба да рађају децу.

Млади на корист друштву

„Просто, млади људи су под страховитим притиском. Ту меру не доживљавам само као економску меру, шта то кошта државу Србију. Доживљавам је као једну ширу друштвену меру. Када човек уђе у брак, када добије дете, једно или више, када купи стан, то су већ млади људи који су врло добро трасирали и дефинисали свој живот. И неће им се дешавати разне друштвене девијације. Од таквих младих људи друштво само може да очекује да новац који им је тренутно позајмљен врате вишеструко. Због тога је ово за мене апсолутно мера која треба да добије приоритет што се тиче издвајања државе Србије“, закључује Савић за Спутњик.

Коментар