Непокретност је прибављена у јавну својину Србије за потребе Амбасаде у Вашингтону, која све до сада у власништву није имала своје званичне просторије и од распада бивше Југославије дуги низ година радила у изнајмљеним и нерепрезентативним привременим пословним просторима.
"Данас смо у Вашингтону исписали једну малу, али значајну цртицу из дипломатске историје Србије“, рекао је приликом свечаног уручења кључева амбасадор Србије у САД Марко Ђурић.
"Србија је данас постала власник нове, прелепе палате Амбасаде Србије у центру Вашингтона, на само неколико стотина метара од Беле куће. Ово неоренесансно, историјско вашингтонско здање било је у власништву некадашњег државног секретара САД Елихјуа Рута, а сада је постало нова зграда српске амбасаде“ изјавио је Ђурић.
Амбасадор је изразио посебно задовољство што наша земља коначно има нови дом после више деценија боравка у изнајмљеним, неусловним просторима, где ни српска застава није могла да се вијори и где није било адекватног ни пристојног начина да се земља репрезентује.
"Визија развоја Србије која полако постаје стварност очитује се и овде, заједно са нашом жељом да стално унапређујемо односе са Сједињеним Државама“, оценио је Ðурић и најавио да ће нова зграда бити и значајан центар окупљања српске дијаспоре и српске заједнице, и то не само у Вашингтону и околини, него и у целој Америци.
Амбасадор Ђурић је додао да је нови дом највишег српског дипломатског представништва у САД плод вредног рада у Вашингтону претходних месеци, али и суштинског разумевања и подршке у Београду.
"Захвалан сам државном руководству Србије, на челу са председником Александром Вучићем, на визији да овај значајан резултат за Србију овде у Америци подржи и финансијски и политички“ казао је он.
Како је истакао, овакво решавање деценијских проблема и нови почетак за Србију у Вашингтону могућ је "искључиво захваљујући резултатима које је Србија постигла последњих неколико година, и показује да као друштво заједно заиста можемо све".
Он је изразио захвалност и америчким домаћинима из Стејт дипартмента и града Вашингтона који су Амбасади помогли око свих неопходних административних процедура, пренео је Танјуг.
"Поносан сам и срећан што, заједно са својим колегама које су уложиле доста труда да се ово реализује, службујем овде у времену које је и време опоравка и обнове Србије и рада на унапређењу српско-америчких односа", закључио је Ђурић.