„Имају уранијум, наравно... Имају искоришћено нуклеарно гориво из својих нуклеарних станица. Од тога могу да направе такозвану „прљаву бомбу“, односно, не пуњење за нуклеарну експлозију, већ пуњење за нуклеарну контаминацију. Они то могу“, објаснио је експерт, уз напомену да би такви поступци довели до тога да их и „Русија и САД јако ударе по прстима“.
То може Украјину довести до статуса отпадника, додао је експерт.
„Та (изјава Зеленског о Будимпештанском меморандуму) врста је дипломатско-терористичког активизма који је неопходан да би се било у центру пажње“, рекао је Жарихин.
На питање да ли је могућ сценарио по којем би Украјина могла доћи у посед нуклеарног оружја, експерт је одговорио: „Наравно, да не”.
„Нико им то неће дозволити“, сигуран је Жарихин.
За војног експерта Игора Коротченка изјава украјинског лидера о нуклеарном оружју је чист блеф. Украјина нема могућност да направи такво оружје.
Према његовим речима, Зеленски жели да одигра улогу „ситног нуклеарног негативца“ и тиме добије још нешто милостиње. Експерт је, истовремено, подсетио да Украјина данас има потешкоће и са производњом тако једноставног оружја као што је минобацач, тако да нема ни говорити о било каквим изгледима за стварање нуклеарног оружја.
Коротченко сматра да западни партнери такође нису заинтересовани за појаву нуклеарног наоружања у Украјини.
Украјински председник Владимир Зеленски изјавио је јуче у свом говору на Минхенској конференцији о безбедности да би Украјина могла да одустане од свог вишедеценијског статуса не-нуклеарне нације и анулира одлуку коју је донела када се одрекла свог атомског оружја после распада Совјетског Савеза. Он је истакао да се Украјина 1994. године придружила Будимпештанском меморандуму и одрекла се свог нуклеарног наоружања у замену за безбедносне гаранције.
"Данас немамо ни оружје ни обезбеђење. Изгубили смо део наше територије, која је по површини већа од Швајцарске, Холандије, Белгије. Што је најважније, изгубили смо милионе наших грађана. Свега тога Украјина више нема", рекао је Зеленски.
Он је подсетио да је Украјина три пута покушавала да покрене консултације са државама гарантима Будимпештанског меморандума у склопу напора да се преиспитају услови тог договора, али без икаквог успеха и стога у Минхену по четврти, последњи пут "позива на консултације".
"Ако се консултације не одрже или не буду донете конкретне одлуке у вези са безбедносним гаранцијама за нашу државу, Украјина ће имати пуно право да верује да Будимпештански меморандум не функционише и да су све одлуке донете 1994. године доведене под знак питања", рекао је Зеленски.