Подкаст

У ЕУ гас геополитичко оружје: Како избећи кризу у снабдевању? I Енергија Спутњика

У сенци геополитичких тензија и звецкања оружјем око Украјине Европа је суочена са потенцијалном новом енергетском катастрофом – да ће остати без енергената ако се зарати. Томе у прилог иду и најаве из Брисела да ће се ЕУ придружити Великој Британији и САД у економским санкцијама Русији.
Sputnik
Занимљиво је, међутим, да се страх од евентуалне несташице гаса, на пример, покушава ублажити изјавама о рекордном приспећу утечњеног природног гаса из САД у Европу. У документу Европске комисије „Трговање течним природним гасом између ЕУ и САД“ наведено је да је током „2021. године увоз течног природног гаса у ЕУ био количински највећи – преко 22 милијарде кубних метара са процењеном вредношћу од 12 милијарди евра. У јануару 2022. године увоз је достигао месечни максимум од 4,4 милијарде кубних метара што се процењује на 4,1 милијарду евра“, пише у документу.
За неупућене овај пораст месечног увоза у односу на целу прошлу годину је значајна вест. Али, ако се зна да Европа сваке године потроше 500 милијарди кубика гаса, од чега увози око 90 одсто јасно је да ове четири милијарде кубика чине тек један одсто годишње потрошње.
Зато се Европљани морају што пре решити од кога ће убудуће да купују гас и како ће га допремати до својих потрошача. Да им се не понови ова зима, у којој су суочени са скупим гасом, али и осталим енергентима. Све то без ескалације сукоба у Украјини.
О томе колико је опасно што су енергенти и буквално у Европи постали геополитичко оружје у данашњој „Енергији Спутњика“ Јелица Путниковић разговара са Војиславом Вулетићем, председником Скупштине Удружења за гас Србије.
Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког понедељка у 21.00.
Коментар