У допису инспекције, који је поред Хрватског ловачког портала, добило и неколико других хрватских медија, наводи се да су након што их је полиција обавестила како је пума снимљена, прегледали те снимке и обавестили општину Двор на Уни, ловце и удружење које брине о животињама како у њиховом подручју лута пума. Међутим, животиња на снимцима уопште не изгледа као та дивља звер.
Државни инспекторат Хрватске наводи како их је локална полиција из места Гвозд обавестила да су надзорне камере МУП-а на локацији Доњи Жировац (Двор) у близини границе с Босном и Херцеговином снимиле дивљу животињу - пуму .
„Ради се о подручју на којем је евидентирано девет власника фарми домаћих животиња и нема евидентираних узгоја дивљих животиња. Такође, сматрам да на наведеном подручју нема ни особа које би држале дивље животиње/пуме у заточеништву. Делатници ПП Гвозд у контакту с граничном полицијом БИХ добили су информацију да су исти пре неколико дана затекли на дрвећу раскомадане делове оваца, што се може довести у везу са снимљеном пумом“, стоји у допису, преноси Јутарњи лист.
Ветеринарска инспекција, стоји даље, није примила никакве информације о нападу те дивље животиње на домаће. Међутим, подсећају на Закон о заштити животиња, који је прописао поступање с дивљом животињом пронађеном ван природног станишта тако да се осигура њено враћање у природно станиште, ако је могуће, затим да се нуди најближем зоолошком врту који је опремљен за њено примање.
„Добио сам фотографију животиње. Премда је помало мутна, чини ми се да је то пас у типу средњоазијског овчара. Постоји могућност да нетко има пуму која је побегла, наравно, али у природи не постоје пуме беле боје“, рекао је Дамир Скок, управник Зоолошког врта Загреб, ког је Јутарњи лист питао хоће ли ову пуму, ако је улове, примити у ЗОО врт. Скок каже како му се чини да за тим неће бити никакве потребе.