Раније је председник Украјине Владимир Зеленски на Твитеру написао да је у разговору са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом позвао да се одузме право Русији да гласа у Савету безбедности УН. Водитељка Си-Ен-Ен-а је питала Томас-Гринфилдову да ли подржава тај позив.
„Слушајте, Русија је чланица Савета безбедности УН - то је у Повељи УН. Ми ћемо, међутим, Русију сматрати одговорном за непоштовање Повеље УН", рекла је амбасадорка.
Према њеном мишљењу, Русија се суочила са изолацијом у УН, а то што је чланица Савета безбедности не значи да је земља заштићена од критике, изолације или осуде.
Раније је један број експерата и представника УН изјавио да је искључење Русије из Савета безбедности УН немогуће.
Учешће Русије у Савету безбедности УН као сталне чланице наведено је у члану 23 Повеље УН. „Република Кина, Француска, Савез Совјетских Социјалистичких Република, Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске и Сједињене Америчке Државе су сталне чланице Савета безбедности“, наводи се у релевантном чланку.
Стога би била потребна измена Повеље УН. Према Повељи УН, њене измене захтевају потпис свих сталних чланица Савета безбедности. Истовремено, Русија има право вета на такав предлог.