„Савет безбедности УН сазива хитну специјалну седницу Генералне скупштине ради разматрања овог питања“, наводи се у резолуцији.
Руска Федерација је гласала против, три државе су биле уздржане - Индија, Кина и Уједињени Арапски Емирати. Не постоји право вета у процедуралним гласањима. За доношење одлуке довољно је девет од 15 гласова Савета безбедности.
Русија је у петак ставила вето на америчко-албанску резолуцију којом се Русија позива да одмах прекине своју операцију у Украјини.
Америчка амбасадорка Линда Томас-Гринфилд обећала је да ће ово питање пренети на Генералну скупштину УН. Према њеним очекивањима, гласање о антируској резолуцији већ у Генералној скупштини УН, а не у Савету безбедности УН, биће одржано у среду.
За разлику од резолуција СБ УН, резолуције Генералне скупштине УН нису правно обавезујуће.
Русија је рано ујутру 24. фебруара, покренула војну операцију демилитаризације Украјине. Председник Владимир Путин је у телевизијском обраћању Русима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију, јер су народне републике Донбаса затражиле помоћ“.
Према речима руског лидера, сва одговорност за крвопролиће биће на савести владајућег режима у Украјини. Он је позвао украјинску војску да не поштује злочиначка наређења украјинских власти, да положе оружје и оде кући.