Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси.
Како је навео у обраћању Генералној скупштини, руска војска и снаге милиције Донбаса почеле су у четвртак војну операцију у Украјини након вишемесечне ескалације и недеља артиљеријских, минобацачких и снајперских напада украјинских снага у зони сукоба у Донбасу.
„САД и њихови савезници су одговорили тако што су Русији увели нове санкције и обећали да ће Кијеву послати више од милијарду долара у оружју“, истакао је Небензја.
Окупација Украјине није део наших планова. поручио је стални представник Русије при УН.
„Сврха ове специјалне операције је заштита људи који су осам година били изложени злостављању и геноциду од стране кијевског режима. За то је неопходна демилитаризација и денацификација Украјине“, рекао је Небензја.
„Такође ћемо настојати да приведемо правди оне који су починили бројне и крваве злочине над цивилима, укључујући грађане Руске Федерације“, рекао је изасланик.
Према Небензјиним речима, руска војна операција укључивала је коришћење права Москве на самоодбрану „од режима који је настојао да врати приступ нуклеарном оружју“ – што се односи на изјаве украјинског председника Владимира Зеленског на Минхенској безбедносној конференцији 19. фебруара, у којој је он претио да ће ревидирати ненуклеарни статус Кијева.
„Желим да истакнем следеће: корен тренутне кризе лежи у акцијама саме Украјине. Она је дуги низ година саботирала и кршила своје обавезе према пакету мера из Минска“, рекао је Небензја, мислећи на Минске споразуме из 2015. године.
„Недавно је постојала нада да ће Кијев преиспитати и поштовати оно што је потписао 2015. За то је, пре свега, био неопходан директан дијалог како је наведено у документу између Доњецка и Луганска. Међутим, најновија потврда вишег руководства земље била је да Украјина није вољна да се укључи у овај дијалог, да није вољна да предузме кораке да Донбасу додели посебан статус као што је наведено у споразумима из Минска, а то су активно подржали западни покровитељи Кијева. То нас је дефинитивно уверило у то да више немамо право да дозволимо да становници Донбаса даље пате“, рекао је Небензја.
Он је нагласио да су недавне украјинске провокације у Донбасу, укључујући артиљеријске минобацачке и снајперске нападе, подстакле ДНР и ЛНР да апелују на руску подршку, што је подстакло Москву да реагује.
Руски амбасадор је такође прокоментарисао улогу Вашингтона и НАТО-а у ескалацији украјинског сукоба, рекавши:
„Распоређивање инфраструктуре НАТО-а у [Украјини] приморало би нас да предузмемо такве мере одмазде које би Русију и НАТО довеле на ивицу сукоба.“
Подсетимо, Савет безбедности УН усвојио је процедуралну резолуцију којом се позива на хитну специјалну седницу Генералне скупштине о ситуацији у Украјини.
Русија је у петак ставила вето на америчко-албанску резолуцију којом се Русија позива да одмах прекине своју операцију у Украјини.
Америчка амбасадорка Линда Томас-Гринфилд обећала је да ће ово питање пренети на Генералну скупштину УН.