Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси.
„Са тугом и забринутошћу пратимо развој догађаја. Тужни смо због губитка живота. Одржавамо изузетно позитивне односе с Украјином и Русијом. Наш председник је јасно дефинисао наш однос. Тренутно помно пратимо дешавања. Турска, чија је прошлост пуна славе и части, наставља да води своју спољну политику принципијелно“, рекао је Акар, а преноси телевизијски канал Хабер.
Према његовим речима, Министарство одбране Турске сматра да је корисно придржавати се одредби Конвенције из Монтреа и наставиће да се придржава њених оквира.
Шеф турске дипломатије Мевлут Чавушоглу рекао је у понедељак да је Турска упозорила све приобалне и континенталне земље да неће пропуштати ратне бродове кроз своје мореузе.
„Дуги низ година статус Конвенције из Монтреа се одржава веома успешно, а њено пропадање, односно нарушавање статуса кво, сигурно неће бити од користи. Сматрамо да је потребно очувати 'Монтре' и настављамо да радимо у том оквиру. Верујемо да је корисо да се све стране придржавају правила која произилазе из конвенције. Желимо да ови проблеми буду решени мирним методама и дипломатским путем што је пре могуће и да у региону завлада мир“, рекао је Акар.
Конвенција из Монтреа усвојена је 1936. године. Она подразумева слободу проласка кроз мореуз за трговачке бродове и у мирнодопско и у ратно време, али у различитим режимима.
Истовремено, документ ограничава боравак ратних бродова нецрноморских држава у Црном мору на период од три недеље. У ванредним ситуацијама Турска има право да забрани или ограничи пролазак војске кроз Босфор и Дарданеле.