Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одисејa“ (odysee.com).
„Ценећи безбедносну ситуацију и обавезе Црне Горе које произилазе из међународних споразума, Влада Црне Гора подржава све одлуке Северноатланског савеза“, саопштио је Кривокапић, преноси РТЦГ.
„Ипак, имајући у виду чињеницу да је потпредседник Скупштине Страхиња Булајић изашао са ставом да не може учествовати у раду и одлучивању Савета, након чега је и напустио седницу Савета, а имајући у виду да је чланом 8 пословника о раду Савета прописано да седници Савета морају присуствовати сви чланови, сматрам да нису испуњени процедурални услови за одржавање седнице“, наводи се у саопштењу Кривокапића.
Булајић је претходно изјавио да Црна Гора никако не сме да води туђе битке и ратове, и да то не може да буде њен национални интерес.
Он је саопштио да је на седници Савета за одбрану и безбедност, на коју је позван у својству члана у среду, отворено питање његовог легитимитета као вршиоца дужности председника Скупштине Црне Горе.
„То питање је постављено од стране представника Владе која је смењена у Скупштини Црне Горе. Као човек и политичар, али и представник најјаче политичке организације у парламентарној већини, Демократског фронта, јасно сам саопштио наш став да смо против слања црногорских војника ван граница Црне Горе у било какве офанзивне војне акције“, рекао је Булајић, пренела је РТЦГ.
Ђукановићев кабинет: Слање војника у Украјину није било на дневном реду
Из кабинета председника Црне Горе Мила Ђукановића саопштено је да „иако су постојале све претпоставке за утврђивање предложених одлука Савета за одбрану и безбједност, чиме би се потврдила досадашња неупитна одговорност Црне Горе као чланице у испуњавању обавеза, са жаљењем констатујемо да због политички тенденциозног тумачења позитивних прописа од стране председника Владе, то није учињено“.
Како наводе, Ђукановић је данас сазвао седницу Савета за одбрану и безбедност у складу са обавезама које проистичу из чланства у НАТО.
Из Ђукановићевог кабинета истичу да је „неприхватљиво и депласирано образложење да упражњено место председника Скупштине, као последица његовог разрешења, уједно значи и нефункционалност Савета за одбрану и безбједност, односно немогућност да обавља своје надлежности прецизно прописане Уставом“.
„Тиме се у коначном допринело стварању утиска о институционалној блокади и неспособности државе да испуњава преузете међународне обавезе“, наводе у саопштењу.
Истичу да су неистините и злонамерне тврдње да је Савет данас требало да одлучује о слању црногорских војника у Украјину.
„Такву одлуку у редовној процедури Савет не може донети без расправе и потврде црногорског парламента“, закључују из кабинета председника Црне Горе, преноси РТЦГ.