СРБИЈА

Одложено рочиште Беливуку, адвокат тражи изузеће тужилаца

У Специјалном суду у Београду, након више од три сата кашњења, вечерас је одложено припремно рочиште припадницима организовне криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића оптуженим за пет убистава, трговину дрогом, незаконито држање и ношење оружја, отмице и силовање.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

Суђење је одложено јер је Беливуков бранилац Дејан Лазаревић затражио изузеће поступајућег заменика тужиоца за организовани криминал Саше Иванића, његовог колеге Бабића и главног тужиоца за организовани криминал Младена Ненадића, као и председника судског већа Винке Берахе.
„Захтев сам поднео због неправилности у раду поступајућег тужиоца, а после потврђивања оптужнице Бераха је донела одлуку о потврђивању споразума о сведочењу за које није могла за два кривична дела она да их потврди, већ судија за претходни поступак“, рекао је Лазаревић новинарима испред Специјалног суда.
О овом захтеву ће бити одлучено до 10. марта, када је заказан наставак рочишта. Овај захтев су подржали и Беливук и Миљковић обративши се кратко суду.
Један од наведених разлога за изузеће тужиоца је што је Беливук био прислушкиван у притвору, јавља Танјуг.
Претходно је рочиште каснило три сата пошто је стража сваког од оптужених детаљно претресала из разлога безбедности и провере да ли имају код себе нешто недозвољено.Полиција је такође са посебно дресираним псима проверавала и ходник, судницу и околне просторије из предострожности.
Припремно рочиште је затворено за јавност и њему могу да присуствују само оптужени, њихови браниоци, пуномоћници оптужених, поступајући тужилац и судско веће. Након што се оконча припремно рочиште суд ће заказати главни претрес (суђење) које ће бити јавно, а оптужени ће моћи детаљно да изложе своје одбране.
Осим притворених, на оптужници се налази још шест особа, од којих су две у кућном притвору, а четворица су одлучила да тужилаштву открију детаље извршења кривичних дела, од којих су двојица добила статус - сведока окривљених.
Потврђеном оптужницом ова група терети се за пет бруталних убистава, трговину дрогом, недозвољено држање и ношење оружја, силовање и отмицу.
У питању су убиства Горана Величковића Гоксија, Лазара Вукичевића, Здравка Радојевића, Александра Глигоријевића Пукија и Милана Љепоје. Беливук је оптужен за пет, а Марко Миљковић за четири тешка убиства.
За ова убиства оптужено је још 11 припадника групе.
Припадници групе су , како се сумња, деловали по упутствима вођа групе, Вељка Беливука и Марка Миљковића који су им давали налоге где, када и на који начин треба да се отме и лиши живота, као и где ће се дрога стављати у промет. Налоге су преносили махом преко апликације “Скај”.
Бојан Хрватин и Никола Спасојевић закључили су споразум са Тужилаштвом за организовани криминал да за казну од 15 и 14 година затвора сведоче против ове групе о тешким убиствима и другим кривичним делима која је починила.Они су према овим споразумима добили статус сведока окривљених, а поменуте казне затвора ће им бити изречене на крају комплетног суђења овој групи, уколико испуне обавезе из споразума и сведоче против клана Беливук-Миљковић, потврђено је Танјугу.
Хрватин се оптужницом терети за учешће у четири од пет тешких убистава - Горан Величковића, Лазара Вукичевића, Здравка Радијевића и Милана Љепоје, док се Спасојевић терети за учешће у тешком убиству Горана Величковића и Александра Глигоријевића, као и за недозвољено држање оружја.
У јануару је покренута још једна истрага против Беливука, Миљковића и Ивановског као и њихових жена и Беливукове таште, због сумње да су прали новац који потче од криминалних активности ове групе.
Против Беливука, Миљковића и појединих припадника ове групе од јануара се води истрага и за убиство Горана Михајловића.
Црногорско тужилаштво такође води истрагу против Беливука и Миљковића због два убиства и једне отмице у Црној Гори.
Коментар