ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Лиђијан је рекао да ће Пекинг „предузети све неопходне мере да одлучно заштити легитимна права и интересе кинеских предузећа и појединаца“.
Кинески званичник је поновио критику своје владе у вези са унилатералним санкцијама, рекавши да оне немају основу у међународном праву и само изазивају „озбиљне потешкоће економији и егзистенцији људи“ у циљаним земљама уместо да подстичу мир и безбедност.
Вашингтон би требало да „озбиљно схвати забринутост Кине“ када спроводи своја ограничења против Русије да она „не нанесу штету кинеским правима и интересима на било који начин“, упозорио је Џао.
САД су увеле забрану извоза напредних полупроводника у Русију као одговор на војну операцију Русије. Забрана се односи не само на америчке компаније, већ и на стране фирме које користе амерички софтвер и технологије у производњи. Земље попут Јужне Кореје, које желе да наставе са извозом у Русију, морају да поднесу захтев за посебна изузећа или ће се суочити са реакцијом Вашингтона.
У интервјуу за Њујорк тајмс, америчка секретарка за трговину Ђина Раимондо упозорила је да би њена влада могла да "у суштини затвори" било коју кинеску компанију која пркоси америчким санкцијама.
Она је истакла да се кинеска корпорација за производњу полупроводника суочава са потенцијалном казном због кршења њене забране у Русији.
За разлику од америчких савезника у Европи, Кина је одбила да осуди руску специјалну операцију у Украјини.
Пекинг се сложио са оценом Москве да је неконтролисана експанзија НАТО-а у источној Европи утрла пут тренутној кризи, преноси РТ.