Према речима кубанског председника, сукоб је могао бити избегнут да су оправдани захтеви за гаранцијама безбедности Руске Федерације били схваћени озбиљно и са поштовањем.
Кубански лидер је истакао да наставак употребе трговинских, економских и финансијских санкција као инструмената притиска на било коју страну, неће довести до решења економске ситуације, него долива уље на ватру и компликује међународну економску ситуацију, која је већ прилично претрпела током две године пандемије.
„Империјализам долива уље на ватру, и то на страној територији, користећи земље Европе као своје двориште. Куба је на све то стално упозоравала на разним међународним форумима и догађајима“, подсетио је Дијаз-Канел.
Подсетимо, Русија је 24. фебруара покренула специјалну операцију чији је циљ демилитаризација и денацификација Украјине, као и „заштита људи који су већ осам година били изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. Према саопштењу Министарства одбране Руске Федерације, Оружане снаге нападају само војну инфраструктуру и украјинске трупе, нема претње по цивилно становништво.
Након тога, западне земље су почеле да уводе санкције Русији, практично свим секторима руске привреде, а бројне земље обуставиле су и авио-саобраћај са Русијом. Према речима портпарола руског председника Владимира Путина Дмитрија Пескова, санкције Запада су веома озбиљне, али се Русија за њих благовремено припремила.
Амерички председник
Џозеф Бајден објавио је да Америка уводи забрану на увоз енергената из Русије. Он је у ТВ обраћању рекао да Вашингтон разуме да савезници у Европи не могу да се придруже тој забрани.