ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Ка оваквој ситуацији, према оцени нашег саговорника, ишла су дешавања од пре најмање 30 година, а можда и дуже, јер у касним годинама постојања Совјетског Савеза, у време такозване Перестројке Михаила Горбачова, у Кијеву су на власт фактички дошли украјински националисти иако под још комунистичким заставама. За руски и руски говорећи свет у Кијеву и у Украјини су тог тренутка дошла зла времена. Практично, одмах након проглашења независности Украјине почеле су војне вежбе те земље са НАТО-ом које су се звале „Морски поветарац“ упркос томе што је она навела да је ванблоковска, неутрална земља.
Украјина де факто била у НАТО-у
„Украјина је де факто до ове специјалне операције била у НАТО-у, без обзира што то формално није била. После преврата 2014. у Украјини је константно било од 4.000 до 6.000 НАТО војних инструктора и саветника. Код Очакова је направљена будућа војна база, а на острву Змејни поред Крима је требало да се појави америчка радарска станица. Такве ствари су могуће по билатералним споразумима, али је Русија схватила да јој залазе под бок, на њену историјску територију иако Москва признаје Украјину као државу,” наглашава Билбија.
Он објашњава да уколико се ради о геноциду, а Русија јесте предала Француској и Немачкој доказе о томе у Донбасу, постоји легитимно право држава да интервенишу и да принуде на мир. Украјина је према Билбијиној оцени свих претходних 30 година вршила етноцид над руским становништвом, ради се о милионима људи и због тога је Москва имала потпуно право на акцију.
„Заправо је Украјина почела рат заједно са Американцима и НАТО-ом који су их у томе непрекидно хушкали. Русија данас завршава украјински рат, она је можда претекла НАТО интервенцију против Донбаса иако лично смарам да се на такав потез не би усудили.”
НАТО страхује од активирања члана 5.
Наш саговорник подсећа да су САД рат против Ирака припремали осам месеци, а сви добро знамо да за сукоб са Русијом треба много више. Они се панично боје да их Русија не натера, додаје Билбија, да примене фамозни члан 5. статута Алијансе који би их обавезивао да ако Москва удари на неку земљу чланицу НАТО-а, онда би морали сви да је бране.
„Тада би се показало да морају да скупљају совјетске авионе из источноевропских земаља и да их пребаце у Пољску како би одатле учествовали у том рату. Међутим, након пар дана су се охладили од те идеје, јер је Москва запретила да ће ти авиони бити мета и у ваздуху и на земљи као и аеродроми са којих полећу. То би активирало члан 5. статута НАТО што њима не иде у корист, јер НАТО неће да брани Пољску, а камоли Естонију, Летонију и Бугарску,“ нагласио је Билбија.
Сукоб Русије са повампирено нацистичком Европом
Он сматра да Џозефу Бајдену не треба рат са Русијом који никако не може да добије, али може да пренесе агресију на други терен – са ратног на информациони и економски. Због америчких унутрашњих потреба присуствујемо демонизацији Русије. Наш саговорник дели мишљење професора МГИМО Универзитета у Москви Јелене Пономарјове која је оценила да посматрамо сукоб Русије са повампиреном нацистичком Европом.
„Русија у Другом светском рату није ратовала са нацистичком немачком, већ са нацистичком Европском унијом. Тада је уништено 506 немачких дивизија и стотину дивизија Хитлерових сателита из других европских земаља. Совјетски савез је заробио два милиона и четристо хиљада немачких војника и милион и деветсто хиљада европејаца који су ратовали за нацистичку Немачку,” рекао је Билбија.