СВЕТ

Лидери ЕУ за европску интеграцију Украјине

Европски лидери на самиту у Версају заложили су се за европску интеграцију Украјине, изјавио је председник Литваније Гинтарас Науседа.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

„Историјска ноћ у Версају. После пет сати живе дискусија лидери ЕУ рекли су ‘да’ за европску интеграцију Украјине. Процес је почео...“, написао је Науседа на Твитеру.
Такође, премијер Холандије Марк Руте изјавио је на крају првог дана неформалног самита ЕУ у Версају да процес разматрања захтева Украјине за чланство у Eвропској унији може трајати месецима или годинама.
„Тренутно се разматра захтев Украјине за трајно чланство у ЕУ и он је поднет Европској комисији. Али проћи ће месеци или године пре него што се одлука донесе“, рекао је он.
У заједничкој изјави након дискусије, европски лидери саопштили су да ће ЕУ јачати своје партнерство са Украјином не чекајући исход њеног захтева за придруживање Унији.
„Председник Украјине је 28. фебруара 2022. године поднео захтев за чланство у Европску унију, искористивши право Украјине да одређује своју будућност. Савет ЕУ је реаговао брзо, наложивши Европској комисији да оцени овај захтев у складу са одредбама Уговора. Док се то дешава, наставићемо без одлагања да јачамо наше везе и продубљујемо партнерство како бисмо подржали Украјину на њеном путу ка Европи. Украјина припада нашој европској породици“, наводи се у документу.
У ЕУ су такође изјавили спремност да помогну у обнављању Украјине након прекида руске војне операције у овој земљи.
„Нећемо напустити Украјинце. Европска унија, државе-чланице Уније наставиће да пружају координисану политичку, финансијску и хуманитарну помоћ. Одлучни смо да допринесемо обнављању демократске Украјине чим се руска офанзива заврши“, додаје се у саопштењу.
Осим тога, у изјави се напомиње да је Европски савет „тражио од Европске комисије да пренесе и оцени пријаве Молдавије и Грузије“.
Обично након проучавања захтева Европске комисије лидери држава ЕУ разматрају њене препоруке и одлучују да ли ће некој земљи доделити статус кандидата за улазак у Европску унију. Затим почињу преговори са земљом-кандидатом чија је сврха да се увери да она испуњава низ параметара неопходних за улазак у ЕУ. Овај процес може трајати годинама, при чему нема гаранције да ће се он завршити успешно. Као пример тога је Турска која је већ неколико деценија кандидат за чланство у ЕУ. У Европи још увек нема консензуса око овог кандидата.
Како је саопштено пре самита у Версају, лидери неколико европских земаља упозорили су да не постоји механизам који би омогућио пријем неке земље у Европску унију по убрзаној процедури.
Подсетимо, украјински председник Владимир Зеленски потписао је захтев за чланство у ЕУ 28. фебруара. Шеф кабинета украјинског лидера Андреј Јермак изјавио је 1. марта да је пријава за приступање Украјине ЕУ по убрзаној процедури прихваћена, регистрована и налази се на разматрању.
СВЕТ
Зеленски: Чланство Украјине у ЕУ ─ завршни тест за Европу
Коментар