РУСИЈА

Ништа од чланства Украјине у ЕУ: Уместо кандидатуре ЕУ нуди јачање партнерства

Лидери ЕУ са самита у Паризу поручили су да признају европске тежње и европски избор Украјине, а Кијеву, уместо убрзане процедуре приступања, нуде јачање веза и продубљивање партнерства.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

У саопштењу након јучерашњих маратонских разговора у Версају, лидери ЕУ позивају се на Споразум о придруживању потписан са Украјином 2014. године и наводе да је задатак Европске комисије да изради мишљење о украјинској кандидатури за чланство у ЕУ у складу са релевантним одредбама европског устава.

"Очекујући ово и без одлагања, ми ћемо даље ојачати наше везе и продубити наше партнерство како бисмо подржали Украјину на њеном европском путу. Украјина припада нашој европској породици", наводи се у заједничком саопштењу ЕУ лидера. ЕУ 27 у Паризу су поновили став да Украјина као независна и суверена земља има право да бира своју судбину.

Поједностављење процедуре приступања - погрешно

Премијер Белгије Александер де Кру сматра да би поједностављивање опште процедуре за приступање Украјине Европској унији било погрешно, подсетивши да овакав процес захтева много времена и спровођење реформи.

„Процедура ступања у ЕУ је дефинисана, неопходно је поштовати све фазе, а све супротно од тога било би озбиљна грешка. Постоје административна и техничка процедура, али и политички процес. Не можемо затворити врата пред онима који сматрају да је ЕУ место прогреса, стабилности и мира. Треба се кретати у овом правцу на политичком плану. Али, чланство захтева много времена и реформи", саопштио је белгијски премијер пре почетка другог дана европског неформалног самита у Француској.

Поменутом самиту присуствовао је и председник Литваније Гитанас Науседа, који се такође огласио на ову тему.
Он је изјавио да лидери Европске уније данас нису постигли договор о додељивању Украјини статуса кандидата за чланство у ЕУ.

„Спремни смо да пружимо перспективу и започнемо процедуру... Волео бих да Украјина одмах добије статус кандидата. То је био максимални задатак, али га је тренутно немогуће испунити, иако ћемо се вратити овом питању", поручио је литвански председник.

Словенија: Постоје неслагања

С друге стране, словеначки премијер Јанез Јанша признао је да постоје неслагања међу лидерима ЕУ у вези са чланством Украјине у заједници.
Јанез Јанша
Поред тога, премијер Словеније истакао је да има много више земаља које подржавају чланство Украјине у ЕУ.

„Постоји већина (која подржава циљ Украјине - прим. аут.), а Словенија је део ње. Неопходно је послати сигнал да ће чланство бити одобрено - не ‘сутра’, наравно, ‘сутра’ је могуће постати кандидат, али ћемо им онда помоћи да овај посао (о приступању ЕУ – прим. аут.) заврше што је пре могуће“, истакао је Јанша.

Украјински председник Владимир Зеленски потписао је 28. фебруара захтев за приступање Украјине у Европску унију. Сутрадан је Европски парламент подржао резолуцију о додели Украјини статуса државе-кандидата.
СВЕТ
Лидери ЕУ за европску интеграцију Украјине
РУСИЈА
Борељ: Направили смо грешку обећавши Украјини да ће бити примљена у НАТО
Коментар