ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Овако токсиколог Радомир Ковачевић коментарише откриће руског Министарства одбране о постојању Пентагонових биолабораторија на тлу Украјине.
Подсећамо, руско Министарство одбране објавило је да са великим степеном вероватноће може да се закључи да је један од задатака Америке и њених савезника стварање биоагенаса способних да селективно униште различите етничке групе становништва. Ове задатке извршавале су биолабораторије у Украјини под контролом Пентагона.
Биолошки рат је најјефтинији од свих ратова
Производња микроорганизама у сврхе биолошког рата на тлу Украјине апсолутно је могућа, оцењује он.
„Мене апсолутно ово није изненадило. Ми не знамо где су они лоцирали те лабораторије, то су читави објекти са контејнерима, јер треба чувати микроорганизме и онда их употребити“, каже Ковачевић.
Од свих облика оружја, биолошко је најјефтиније, о чему сведоче и мала улагања Пентагона у лабораторије у Украјини – чак ни високософистицирана опрема која се користи у експериментима није скупа. Уз то, она је и лако доступна.
„Почев од електронског микроскопа, који увеличава за више од милион пута. Уз његову помоћ могуће је пратити све, од генетичког материјала, сваку ћелију, без обзира да ли је људска или је, пак, неки микроорганизам. Кад кажем микроорганизам, мислим на бактерије, које су, не само високоинфективне, него и токсичне, али и све могуће вирусе“, објашњава Ковачевић.
Осим електронског микроскопа, као опрему која се користи за експерименте, доктор Ковачевић наводи и центрифуге, које су такође свуда доступне и поседују их све лабораторије. Методом центрифугалне сепарације субцелуларних честица могуће је пратити све токове у ћелији јер се претходно користе такозвани маркери, односно обележивачи, додаје он. Откриће хеликоидне структуре ДНК омогућило је инсерције гена – трансплантацију гена из једног у други организам.
Постоје примери у историји када је биолошко ратовање коришћено – користио га је Џингис кан, користили су га британски, француски и шпански колонијалисти на америчким континентима; користили су га и Јапанци у ИИ светском рату – у Кини су имали фарме бува заражених вирусом бубонске куге које су планирали да пусте међу кинеску популацију, истиче Ковачевић и додаје да је све то рађено на рудиментарном нивоу. Сада су, каже, захваљујући методи инсерције гена, могућности фантастичне.
Птице као биолошке бомбе
Као посебно неодговорно понашање Пентагона у Украјини, начелник снага радијационе, хемијске и биолошке заштите Оружаних снага Русије, генерал-потпуковник Игор Кирилов навео је пројекат УП-4, у оквиру кога су изучаване могућности ширења посебно опасних инфекција преко птица селица.
Ковачевић се слаже са мишљењем руског колеге.
„Све је то могуће. Али, како ће контролисати летове птица, јер не може да се направи изолација само једне врсте“, пита се он.
Ради се о такозваној трансмисији између животињских врста и човека. Поједине животињске врсте узимају се као природни резервоари агенаса – и то животиње на нижем ступњу развоја, као што су глодари или буве.
Ипак, наш саговорник верује, како каже, да Американци нису планирали пренос токсичних агенаса само преко животиња, већ и на неки други начин. На пример бомбама које нису пуњене експлозивом, већ токсичним материјама, закључује Ковачевић.
Пентагон се у Украјини интересовао, не само за птице и слепе мишеве као преносиоце патогених агенаса, већ и за инсекте, буве и крпеље као преносиоце инфекција, а проучавани су узрочници антракса и свињског грипа.
Заменица америчког државног секретара Викторија Нуланд сведочећи пред Сенатом потврдила је постојање америчких биолабораторија у Украјини и нагласила да Вашингтон и Кијев заједно раде на томе да материјали који су прикупљени не доспеју у руке руских снага. на постојање америчких биолабораторија, не само у Украјини, већ и широм света, упозорило је кинеско Министарство спољних послова, док је Русија о овој теми затражила посебну седницу Савета безбедности УН.