СРБИЈА

„И мртвим Србима ускраћен је покој“: Комеморативна академија поводом Дана сећања на погром

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић говорила је вечерас на комеморативној академији у Народном позоришту, поводом обележавања Дана сећања на 17. март 2004. године.
Sputnik
Мартовски погром био је системска и планска акција етничког чишћења Срба са Косова и Метохије, предвођена екстремистима ОВК. За 48 сати је етнички очишћено шест градова и 10 села. Убијено је најмање 19 особа, а повређено је око хиљаду. Протерано је око 4.000 Срба, уништено 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката.
Председница Владе је рекла да су током погрома без милости убијани Срби - само зато што су Срби.
„И мртвим Србима ускраћен је покој, зато што су нападнута и гробља, док су имена покојника брисана из писане историје. И после толико година, ван КиМ се налази 200.000 интерно расељених лица“, каже премијерка.
Ана Брнабић је подсетила да међународне снаге нису учиниле ни приближно довољно да испуне свој мандат из Резолуције 1244 УН, преносе "Новости".
Да ствар буде гора и да ово све још више боли, тадашња власт у Београду није предузела кораке које је морала. У догађајима од 17. марта 2004. године посебно је страшно уништавање цркава и манастира. Ниједан од уништених манастира није у потпуности спасен. Богородицу Љевишку, где су воштанице паљене од времена српских царева, тих страшних дана су напали екстремисти - рекла је председница Владе.
Ана Брнабић на комеморативној академији поводом Дана сећања на погром на Косову и Метохији
Она каже да од престанка оружаних сукоба 1999. године уништено је и спаљено 150 православних цркава и манастира, од који многи датирају из 13. и 14. века.
„Уништено је и покрадено више од 10.000 икона и богослужбених предмета. Уништено је 256 православних гробаља. Ни у једном граду јужно од Ибра данас нема имена са српским именом. Дечани и црква Богородице Љевишке налазе се на Унеско-вој листи културних добара у опасности“, подсећа премијерка.
Ана Брнабић каже да је данашња Србија неупоредиво јача него што је била те несрећне 2004. године.
„Србија је данас економски лидер региона, али и стожер мира и стабилности у региону. Србија је земља загледана у будућност, посвећена јачем региону. Управо је та Србија, на челу са председником Вучићем, покренула иницијативу Отворени Балкан, како би се наш регион повезао. Само сарадњом у региону можемо остварити бољу будућност за нашу децу“,додала је председница владе.
Она каже да ће Србија наставити да пружа руку помирења свима у региону.
„Али исто тако, будите уверени, да Србија никада, никада, неће дозволити да се понове трагични догађаји од 17. марта 2004. године. Као ни "Олује". Сећамо се свих жртава, и саучествујемо са њиховим болом. Наша срца су и вечерас са нашим народом на Косову и Метохији, чијој се храбрости дивимо“, рекла је премијерка.
Ана Брнабић каже да ће Србија у времену рата знати да сачува мир и стабилност, али и да наш народ више никада неће бити сам и без заштите своје владе, председника и државе.
СВЕТ
Неонацисти као албански екстремисти: Америка на Косову вежбала „акцију Донбас“
Коментар