СРБИЈА

Стаматовић: За Србију би улазак у ЕУ био погубан - будућност је у везама са Русијом (видео)

За Србију би улазак у ЕУ био погубан. Зашто нас уцењују да уведемо санкције Руској Федерацији, зашто ми једини морамо да платимо улазак у Европску унију са 17 посто државне територије? Будућност Србије је на истоку, не на западу, сматра Милан Стаматовић, председник Здраве Србије и један од носилаца листе „Суверенисти“.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

Како је навео у интервјуу за Спутњик, криза у Украјини показала је јасну поделу на светском нивоу између глобалних светских интереса и суверених држава:
„Ми сматрамо да треба да заштитимо своје националне интересе и суверенитет народа. Залажемо се заштиту националне економије и целовитост Србије, да ми о томе одлучујемо, а не да сутра о томе одлучује наша припадност било којој интеграцији или алијанси. Зато смо се и удружили са Сашом Радуловићем и Јованом Стојковић и направили коалицију. Мислим да у времену које је пред нама ни у Србији, ни на глобалном нивоу ништа више неће бити исто, јер ће се сви затварати у своје националне оквире.“
Који би били ваши први кораци уколико након избора уђете у парламент? Какав би био ваш однос према европском путу Србије?
Ми смо евроскептици, сматрамо да је будућност Србије у чвршћим везама на истоку, са Руском Федерацијом. Разлоге не треба много објашњавати јер знамо шта су кроз историју за нас урадила наша браћа из Руске Федерације. И то не само у овој новијој историји, да нас штите, да штите целовитост државе Србије, већ грађане треба подсећати на то да никада ка српском народу са руске стране није долетела ни једна бомба нити метак.
Русија је велика и моћна сила у Европи и мислим да треба више да се везујемо за њих него за ове НАТО земље које су нас бомбардовале у више наврата у историји, које су разарале српски народ, наше културне споменике, верске објекте, инфраструктуру.
Значи ли то да ћете се, уколико уђете у парламент, залагати, на пример, за прекид преговора о учлањењу Србије у ЕУ?
Наравно да хоћемо. Ми већ живимо у Европи, а шта значи та Европска унија? То су неке државе које су се окупиле да експлоатишу рудна и природна богатства, показује се то сада код нас, на тим принципима да ће наводно да нас штите и уцењују. Зашто нас уцењују санкцијама Русији или делом територије за улазак у ЕУ? Никада то нећемо подржавати, нити ћемо давати 17 одсто територије која је српска за неку шаргарепу коју нам стално подижу и измичу. Нећемо се ваљда окренути онима који од нас траже да се одрекнемо себе?
Мислите ли да ће однос партија и председничких кандидата према ситуацији у Украјини и руској специјалној операцији која је у току, бити једно од кључних питања које ће опредељивати бираче на предстојећим изборима?
Зависи како се то медијски представи. Овде људи погрешно стварају медијску слику о руској акцији у Украјини. Наравно да нико нормалан не може да оправда било коју жртву, али као што је и владика Његош рекао: „Ако се штитите од зла, ту никаквог зла нема“. Ако очекујете да ће вам неко направити 30 милиона жртава, као што је то једном у историји Русија већ доживела, морате нешто да предузмете због будућих генерација. Управо то, по мом мишљењу, раде Путин и Русија, овом операцијом штите своје националне интересе и традиционалне вредности. Као Суверенисти и Здрава Србија трудимо се да у медијима причамо о томе, да се чује и другачије мишљење. Хајде да чујемо обе стране, па нека грађани сами процене, али тешко је да дођете до праве информације о томе шта се тамо заиста дешава и који су прави разлози ако вас бомбардују Сорошевим медијима.
Или ако гасе руске медије, као што је то случај на Западу. Како на то гледате?
Зашто би их гасили ако се сами залажу за демократију? Нама пропагирају да треба да уђемо у ЕУ, да прихватимо неке, како они то кажу, традиционалне европске вредности. Па зашто онда гасите гласило које ради у интересу своје државе и нације? Пустите грађанима да сами процене шта је исправно.
Нисам портпарол Руске Федерације, али сам имао прилику да видим како живи руски народ и аргументовано тврдим да руски народ ово може да издржи сто година, те њихове блокаде и санкције, јер руски народ није навикао на незаслужен комфор. Они хоће да прикажу да руски народ веома тешко живи, али руски народ је срећан и вредно ради, поштује и државу и послодавца и код њих нема незаслуженог комфора као у европским државама.
Да ли ће европске државе, Немачка, Француска, трпети последице санкција уведених Русији?
Наравно, они ће први да трпе јер нису навикли на тешке услове. У Европској унији, за разлику од Русије, имате потпуно други принцип – да навикнете грађане да им нешто незаслужено дајете и да их на тај начин уцењујете. То је потпуно погрешно.
Каква је позиција наше земље у контексту украјинске кризе и може ли Србија одолети све јачим притисцима из ЕУ да уведе санкције Русији?
Ми морамо да одолимо тим притисцима и ми ћемо се залагати и у парламенту и, ако треба, и ван парламента, да заштитимо наше грађане, наше будуће генерације. Ми ћемо се залагати да се никада не уведу санкције нашој браћи која су нас штитила јер би то са наше стране било неодговорно. Залагаћемо се и за оно што лично већ годинама говорим да треба урадити – доделити дипломатски статус хуманитарном Српско-руском центру у Нишу.
Како гледате на преговоре Београда и Приштине? Да ли треба да се наставе у постојећем преговарачком оквиру или тај формат можда треба да се мења?
Треба да се мења. Видите да ништа више није исто, преговоре треба изместити у Уједињене нације, тамо где имамо подршку. Мислим да смо ми издржали веома тежак период и сада само треба да се ставимо на страну оних великих сила које могу да нам помогну, а то је у сваком случају Русија.
Кандидаткиња Суверениста за председника је Бранка Стаменковић. Шта је, по вашем мишљењу, издваја у односу на остале кандидате?
Ми смо хтели да истакнемо кандидата који је умерен и има значајне резултате. Сматрамо да Бранка може да пошаље једну другачију слику о Србији и да долази време умерене политике и умерених политичара. Видећемо да ли ће успети да анимира бираче са малим бројем појављивања у медијима са националном фреквенцијом, али ћемо се трудити, као коалициони партнери, да помогнемо колико можемо и да промовишемо једну другу поруку и другачији начин опхођења. Надам се да ће грађани Србије то схватити, ако не сад, оно у неком наредном периоду.
Коме иде глас Суверениста и Здраве Србије уколико буде другог круга избора, а ваша кандидаткиња се не нађе у њему? Да ли бисте подржали неког другог кандидата?
О томе је још рано говорити, али сигурно некоме ко би заступао ове вредности о којима сам говорио, ко би пружио доказ да стоји на том становишту и ако би нас питали да подржимо. Услов је да неко каже да дели наше вредности, програм, идеју и у интересу државе сигурно бисмо подржали кандидата који заступа ове вредности.
Да ли сте размишљали о евентуалним постизборним коалицијама уколико се нађете у парламенту? Са ким искључујете сарадњу?
Не бисмо сарађивали са онима који кажу да ЕУ нема алтернативу и за које је злочин у Сребреници геноцид. Са тим људима не бисмо имали шта да тражимо.
Коментар