СВЕТ

Захтев да школа више не носи име по Солжењицину јер је био „близак са Путином“

Администрација француског департмана Вандеја примила је петицију којом се тражи да се средња школа у Езенеу више не зове по руском нобелобцу Александру Солжењицину, већ да понесе име по украјинском анархисти руског порекла Всеволоду Ејхенбауму-Волину.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

У петицији, коју је потписало и неколико просветних синдиката, наводи се како је „Александар Солжењицин био добар писац, али је био и личност блиска Путину, иако су били на различитим странама у време Совјетског Савеза“. Солжењицину, добитнику Нобелове награде за књижевност 1970. године, замера се што је добио државно признање од руског председника Владимира Путина, те да је са њим „делио визију уједињене Русије, слепог патриотизма и фасцинацију ауторитарним режимима“, пише „Фигаро“.
Александар Солжењицин, руски писац, драматург и историчар, био је учесник Другог светског рата од напада нацистичке Немачке на Совјетски Савез, па све до краја рата. Због писама у којима је критиковао Стаљина, ухапшен је 1945. и осуђен на прогонство. Био је један од најзначајнијих, али и најпопуларнијих писаца у Совјетском Савезу, а Нобелову награду за књижевност добио је 1970. године.
Емигрирао је из СССР 1974. и био је један од најистакнутијих критичара совјетског комунистичког режима. Међутим, Солжењицин је био и критичар Запада и западних вредности, нарочито вулгарног материјализма, иако је после прогонства из СССР завршио у САД.
У Русију се вратио почетком деведесетих, где је доживљаван као један од највећих живих писаца, али и интелектуалаца који промишљају будућност Русије.
Био је члан Руске академије наука (од 1997. године) и Српске академије наука и уметности (од 1994. године). Преминуо је 2008. године у Москви.
Школа у Езенеу понела је његово име 2005. године, а славни писац посетио ју је 1993. године у част 200. годишњице Вандејског устанка.
Са друге стране, Всеволод Ејхенбаум Волин је анархиста рођен у Русији, али најпознатији по свом идеолошком раду у Украјини, где је отишао како би се склонио од бољшевика.
Учествовао је у анархистичком покрету Нестора Махна, познатом и као „Црна гарда“.
Да ли одстрањивањем свега што је руско Запад губи своју цивилизацију:
ДРУШТВО
Време чуда: Русима укинули Кока колу, себи Достојевског, укидају Икеу, а штите биолабораторије
Путин: Солжењицин је био прави патриота (видео)
Прошао кроз кругове пакла, а и данас мења свет
Коментар