ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
„Краткорочно гледано, шансе да Русија у скорије време поврати свој новац веома су мале. Да би се то десило потребно је да се у потпуности реши ситуација у Украјини, узимајући у обзир ставове све три стране, укључујући и земље Европске уније. Поред тога, поставља се питање ко ће надокнадити штету нанету током специјалне операције, а Запад, нажалост, намерава да преда замрзнуту имовину Украјини“, рекао је експерт за Спутњик.
За Централну банку Русија замрзавање њене имовине значи ограничавање могућности коришћења ресурса за обављање девизних интервенција за подршку курса рубље и за гашење спољних дугова.
„Централну банку чека огроман правни и политички посао како би заштитила права да располаже својим средствима“, истиче Богданов.
По његовим речима, да не би изгубила новац, Русија активно мора да реагује на сваку одлуку по питању руске имовине која је донета у иностранству.
„Треба оперативно подносити тужбе страним и међународним судовима, оспоравати сваку одлуку и заплену, стварати преседане – Централна банка има и више него довољно ресурса и искуства за такве акције“, упозорио је Богданов.
Западне земље увеле су нове санкције након што је Русија покренула специјалну операцију чији је циљ демилитаризација Украјине. Конкретно, замрзнуто је око 300 милијарди долара златних и девизних резерви Русије. Страна имовина великих предузећа, рачуни и некретнине физичких лица такође су потпали под ограничења.