ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите ина каналу Спутњик Србија на Телеграму, асве видео садржаје на платформи „Одиси“(odysee.com).
Ова острвска држава у Индијском океану бори се са девизном кризом која је довела до девалвације националне валуте угрозивши њену способност плаћања основних увозних производа као што су храна, лекови и гориво, због чега се влада у Коломбу обратила Међународном монетарном фонду (ММФ), преноси Ројтерс.
Одлука да се војска распореди близу бензинских пумпи и пунктова за снабдевање керозином донета је након што су три старије особе преминуле чекајући у дугим редовима на бензинским станицама, рекли су званичници.
„Најмање по два припадника војске биће распоређена на свакој пумпи за гориво“, рекао је портпарол војске Ниланта Премаратне за Ројтерс, додајући да ће војници помоћи око организације дистрибуције горива, али неће бити укључени у контролу масе.
Тај потез је одговор на притужбе везане за гомилање залиха и неефикасну дистрибуцију, рекао је портпарол владе Рамеш Патирана.
„Војска ће бити распоређена да помогне јавности, а не да угрози њихова људска права“, додао је он.
Напетост због несташице горива довела је до спорадичног насиља међу људима који се гурају да купе гориво и друге основне потрепштине.
Полиција је саопштила да је један мушкарац избоден на смрт у понедељак током свађе са возачем троточкаша, а прошле недеље су три старија мушкарца умрла док су чекали у реду да купе гориво на великој врућини, пренео је Танјуг.
Отказују ђачке испите због несташице папира
Колико је тешка финансијска ситуација у држави показује и чињеница да школе отказују испите јер држава не може да увози папир.
Милиони ђака не могу да полажу испите, јер у земљи нема довољно папира у штампаријама. Образовне власти западне провинције, у којој се налази и главни град Коломбо, отказале су до даљег испите планиране за понедељак.
„Директори школа не могу да спроводе испите пошто штампарије нису у стању да обезбеде девизе за увоз папира и мастила“, саопштило је Министарство образовања западне провинције, пренео је Танјуг.
Према званичним подацима, тиме две трећине од 4,5 милиона ђака у земљи не може да изађе на испите.
Шри Ланка тренутно нема довољно девиза - око шест милијарди долара износи државни дуг у овој години, а резерве су крајем фебруара на само 2,3 милијарде долара.