СРБИЈА

Даница Грујичић: НАТО у Србији изазвао мини Чернобиљ - Европа због Украјине открива лице неслободе

Украјина је жртва западних амбиција, оних који сматрају да им је све дозвољено и желе да буду савремени фараони. Али никаква паралела не може да се повуче између дешавања у тој земљи и агресије НАТО на Југославију - док је НАТО у нападу на нашу земљу изазвао мини Чернобиљ и отровао Европу, руске снаге у Украјини не гађају осетљива постројења.
Sputnik
Даница Грујичић, директор Института за онкологију и прва на листи „Александар Вучић – Заједно можемо све“ на парламентарним изборима, овако описује ситуацију у Украјини после месец дана специјалне операције руске војске. У украјинској кризи, како истиче, Србија треба да гледа искључиво своје интересе, а то није да плаћамо руски гас 4000 евра за хиљаду кубика, него да имамо повлашћену цену. У интервјуу за Спутњик истиче и да је као неког ко се у Русији школовао посебно погађа што у Украјини гину млади људи из два братска народа.
„То је грађански рат, тако га доживљавам, не доживљавам га као агресију Русије на Украјину него као огромну несрећу. Али имате ситуацију да су 30 година Украјинци васпитавани да су им Руси непријатељи број један. Појава нацизма је била евидентна у Украјини још од 2014. уз прећутну подршку Запада формирању нацистичких батаљона и њиховог наоружавања. И сада уместо хуманитарне помоћи народу који је избегао они им испоручују оружје. Да ли они стварно мисле да ће се сукоб пре завршити ако им испоруче оружје или ако испоруче хуманитарну помоћ? Волела бих кад би сутра могао да се направи неки договор, страшна је то трагедија, али мислим да је Русија била испровоцирана да уради ово да би заштитила народ на истоку Украјине, а можда и целу Украјину“, каже Даница Грујичић.
У свету је у току постројавање ко је увео санкције Русији, а ко не, врши се притисак и на Србију. Из Брисела стижу поруке да је то морално питање.
Ја не желим о томе ни да размишљам. Подржавам садашњу власт између осталог и што је нашла праву меру. Мислим да је одлука владе и председника била сасвим исправна. Није у нашем интересу да уводимо санкције Русији. Па шта очекује Брисел? Они нису прекинули довод гаса. Северни ток 1 није престао да ради.
Да ли вас је изненадио талас невиђене русофобије на Западу?
Ни за Русе оволика русофобија није изненађење. Наравно, нико није могао да очекује да ће се укидати Чајковски и Достојевски, да ће се малтретирати руски студенти по Западу. То је прави облик фашизма. Та „слободна“ Европа је на жалост показала своје право лице. Искрено се надам да већина нормалног света ово не подржава али увек ћете наћи барабе да неког малтретирају, психопата и социопата имате свуда. Мислим да овог пута - без обзира што су многи руски медији искључени са интернета, и зато Телеграм добија све већи број пратилаца - и на западу почињу да постављају питања. Ако тврде да нема лабораторија у Украјини, а онда Викторија Нулад каже да се плаши да патогени не дођу у руске руке, поставља се питање ко ту лаже.
Кина каже да је 335 америчких лабораторија у 30 земаља света.
Шта је поента у овим лабораторијама? Пре неколико година Руси су забранили извоз биолошког материјала руских грађана ван граница РФ. Управо зато што су сматрали да су окружени тим лабораторијама. Лабораторија за коју сам одавно чула је у Грузији, једна или две. Знала сам да има и у Украјини, али не и да их има оволико – 17. Американци су чак и испитивања коронавируса забранили на својој територији 2006. па су направили лабораторију у Вухану коју су они финансирали. Зашто? Зато што научници који раде у тим земљама добијају много мање плате него научници у Америци. С друге стране, знајући колико то може да буде опасно, било је једноставније да то ставе у друге земље. Јавност рада тих лабораторија треба да буде та која ће можда разбити све те, условно речено, теорије завере. Не, ничега нема, једино страх да Руси не дођу до документације. Питање је времена када ће све то објавити и биће врло занимљиво видети шта ће одговорити званичници САД, а можда и Западне Европе. Једино је евидентно да се они плаше шта ће бити објављено, али и даље се о томе ћути. Право време вероватно ће доћи кад наступи мир у Украјини.
У току је жестоки медијски рат, а посебно су на удару руски медији. Какав је ваш став према томе?
Јадно је на који начин воде пропагандни рат против Русије. Али мени то није изненађење, ми Срби смо то прошли 90-их: да смо геноцидни, најгори, да нису битне српске жртве. А сви остали су мале маце. Ми смо ту неправду прегурали на нашим плећима. За мене се тада Запад открио. Оно што се дешава мене не изненађује, само чекам кад ће се народи на Западу освестити и схватити колико их лажу.
Обележавамо 23 године од НАТО агресије на СР Југославију. Ви сте били део комисије која је истраживала последице бомбардовања. Шта је утврђено?
Потписан је формални споразум четири министарства 2018. године – Министарства животне средине које је било одговорно за рад тог Координационог тела, Министарства здравља, Министарства образовања и науке и Министарства одбране. У тој иницијативи су учествовали људи који су тих година мерили колико је загађење било, почев од диоксина и органских материја, преко тешких метала, различитих киселина, живе, осиромашеног уранијума. Али која је битна разлика између оног што се дешавало 1999. овде и оног што се сад дешава у Украјини? Заузимају се нуклеарне електране али се не бомбардују. Ниједна хемијска индустрија није гађана од стране руских снага. А 1999. код нас сва постројења хемијске, нафтне индустрије, електро постројења која су била на мапи хазарда они су све гађали. Нису поштедели ништа управо рачунајући на то да ће од Србије и Црне Горе да направе експеримент. Да виде колико ће имати малигнитета, аутоимуних болести, какве ће бити трудноће - за њих смо били један лепи експеримент. Шта се заправо десило Европа мора кад-тад сазнати. Наши математичари су применом математичког модела који користи НАСА утврдили да је цела Европа била загађена. Сви причају о Чернобиљу, то је изгледа био један мини, можда чак и макро Чернобиљ. За разлику од Украјине, у којој се гледа да се не дирају структуре на мапи хазарда, овде није било милости.
Носилац сте листе „Алекасандар Вучић - Заједно можемо све“. Шта вас је мотивисало да пристанете на то?
Ако погледамо период до 2012. и оно што је урађено у последњих 7-8 година у Министарству здравља то не може да се пореди, и кад су у питању лекови, апарати, савремене машине за операцију. Одушевио ме је и фонд Министарства здравља за лечење ретких болести: скоро 3,5 милијарде динара је потрошено прошле године за лечење пацијената, око 320 пацијената са различитим ретким болестима је отишло у иностранство да се лече. А 2012. је њихов број био нула. Да не говоримо о томе да смо у 2014. ушли са једноцифреним бројем апарата за зрачење да би се набавио и гама нож, и икс нож, набављено је укупно 17-19 апарата за зрачење и први пут је Министарство здравља видело да линеарно расте број онколошких пацијената. Запослено је скоро 30.000 младих људи у здравству за ових осам година.
Где видите себе после избора? Да ли као министра здравља или посланика?
О томе нисам разговарала с председником нити са премијерком. Од мене се очекује да уђем у парламент и ја то сигурно нећу одбити. А да ли ће бити још нешто осим тога то остаје на мандатару владе и председнику републике да се договоре.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Коментар