ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Компанија је прошле године обезбедила 51 одсто удела у пројекту Disko-Nuussuaq на западној обали Гренланда, којим управља „Блуџеј мајнинг“ са седиштем у Великој Британији. У заједничком подухвату рударске компаније планирају да ископају укупно 3.000 метара у 2022. години на дубинама између 150 и 400 метара како би дошле до места где се налазе метали.
„Циљ је да се наиђемо на масивна налазишта метала никла, бакра, кобалта и платинске групе метала“, рекао је извршни директор „Блуџеја“ Бо Стенсгаард за Ројтерс.
До овог амбициозног пројекта дошло је пошто су се цене метала, а посебно никла, који се користе у батеријама електричних возила више него удвостручиле у марту услед санкција Запада Русији. Русија обезбеђује око 10 одсто светских потреба за никлом, као и 4 одсто кобалта. Русија је и 8. највећи светски произвођач бакра и 4. највећи добављач платине.
„Недавна несрећна геополитичка дешавања јасно показују да су западном свету потребна нова налазишта ових критичних метала“, рекао је Стенсгард.
„Ко болд“ је познат по коришћењу вештачке интелигенције и рачунарској техници за предвиђање састава подземне површине у потрази за сировинама. Компанија наводи да је њен циљ да „потпуно електрификује глобалну економију” и започне „револуцију електричних возила”.
Пројекат подржавају милијардери попут суоснивача Мајкрософта Била Гејтса, оснивача Амазона Џефа Безоса и Реј Далио, оснивач највећег светског хеџ фонда „Бриџвотер асосијетс“, преноси РТ.