ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Русија је била, јесте и намерава да остане поуздан снабдевач енергентима. Русија је заинтересована да продаје свој гас. Не само да смо заинтересовани, ми смо уверени да имамо најбољи гас у понуди на тржишту у погледу ритма испорука, по цени и поузданости. Нема бољег од руског гаса, све друге опције су горе. То је реалност“, оценио је Песков.
Он је подсетио да се према налогу председника Русије до 31. марта развијају сви модалитети продаје гаса за рубље и нагласио да ће руски гас моћи да се плаћа само у рубљама.
„Компаније морају да схвате измењене тржишне услове и потпуно измењену ситуацију која је настала у условима економског рата који се води против Русије. И, наравно, компаније морају да схвате да само треба да купе за њихову валуту, за евре, за доларе да купе рубље и у рубљама да плаћају гас“, објаснио је портпарол Кремља.
„Да би овај систем био једноставан, разумљив, транспарентан и изводљив за угледне европске и међународне купце. Сада ће сви ови модалитети бити разрађени. Сви су заинтересовани“, прецизирао је портпарол.
Раније је председник Русије Владимир Путин наложио Централној банци, „Гаспрому“ и влади да организују трансфер плаћања за гас у рубљама за Европску унију и остале земље које су увеле санкције Русији. Путин је истакао да ће Русија наставити да испоручује гас у количинама и по ценама према постојећим уговорима. Руски лидер је прошле недеље донео одлуку да непријатељске земље убудуће гас плаћају у рубљама.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Као одговор на војну операцију, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.