СВЕТ

Нема излаз на море, али има излаз у облаке: Ову државу зову „Краљевство небеско“ /фото/

Иако се највиши врх Монт Еверест налази на граници између зоне Сагармата у Непалу, и аутономне регије Тибет у Кини, те државе нису највише на свету.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Краљевство небеско“, како јој њени становници тепају, налази се на југу Африке, а окружена је другом државом - Јужном Африком. Реч је о државици Лесото, која се целом својом површином налази на висини вишој од 1.000 метара надморске висине. Њен најнижи врх налази се на 1.400 метара надморске висине и то је оно што је чини највишом државом на свету. Можда нема излаз на море, али има излаз у облаке, пише „Пун куфер“.
На тим висинама ваздух је мало свежији, а због тога су ћебад постала део националне одеће. Овде је потпуно нормално видети становнике који шетају са ћебетом преко рамена. Ћебе и греје, али и представља својеврсни статусни симбол. Прави се од вуне и украшава шареним узорцима по којима се препознаје одакле неко долази.
Ћебе је главни одевни предмет у Лесоту
Зима није прва асоцијација када помислимо на Африку али овде осим ћебића можете понети и скије. Популарни скијашки ризорт Африски на око 3 000 метара надморске висине ради зими, али и лети када гости могу да уживају у другим активностима попут бициклизма, вожње мотором, пејнтбола и планинарења.

Зашто је Лесото енклава

Лесото је млада и мала држава која је 2016. године прославила 50. рођендан. По величини је на дну светске лествице, нарочито у поређењу с другим афричким државама.
Уз Мароко и Есватини (донедавно познат као Свазиленд), Лесото је једна од три преостале афричке монархије. Још један податак у знаку броја три јесте тај да је Лесото уз Ватикан и Сан Марино једна од три енклаве на свету, тј. државе која је у потпуности окружена само једном државом.
Сеоске куће
Због свог географског положаја, нема много путева, а и оне које има нису у добром стању. Велики део становништва се креће коњима по пространим пределима.
А кад смо код саобраћаја, Лесото има и аеродромску писту коју многи сматрају једном од најстрашнијих на свету. Матекане Аир Стрип налази се на висини од 2.300 метара, а сеже до руба литице високе 500 метара. Користе је углавном хуманитарне организације и доктори како би стигли до удаљених села.

Земља диносауруса и дијаманата

Лесото има само једно подручје које је под заштитом Унеска - то је Национални парк Кхахламба-Дракенсберг. Ускоро би могао да му се прикључити и плато Тхаба-Босиу.
Иако површином мали, Лестото је испуњен грандиозним чудима природе. Тим пределима је ходао и рептил који је по овој држави и добио име. Реч је о диносаурусу Лесотхосаурус или „гуштер из Лесота“. Био је висок два метра а живео је у доба јуре, када су небом већ летеле претече данашњих птица.
Традиционални начин живота
У малом Лестоту је 2018. године пронађен један од највећих дијаманата икада. Већи од кошаркашке лопте, имао је 910 карата. Дијаманти иначе чине значајан удео националног БДП-а.
Коментар