РУСИЈА

Рађа се нови финансијски поредак: Може ли Америка да спречи пад долара

Рат санкцијама после њиховог наметања од стране Запада Русији само ће убрзати даље слабљење долара и омогућити рађање новог монетарног поретка, али да ли ће то одмах значити и потпуни раскид са глобалним финансијским системом какав смо до сада знали тешко је рећи. Неће се Америка тако лако одрећи велике полуге моћи што је до сада био долар.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Заобилажење плаћања у доларима и еврима наметнуто санкцијама Запада и руско изналажење других решења, уколико оваква ситуација потраје, нема дилеме да ће значити велики губитак на страни Америке, као и Европске уније. Она не иде у прилог западном финансијском систему, оценио је за Спутњик економиста Иван Николић, директор у Економском институту.
Санкције које су искључиле Русију са западног финансијског тржишта и њен одговор на то све је јасније избацио на видело могућност раскида са доминацијом долара, а потом и евра као најјаче две валуте међу пет у корпи валута међународних финансијских институција.
После најава разговора званичника Кине и Саудијске Арабије о међусобним плаћањима, пре свега саудијске нафте у јуанима, али и најава Русије и Индије у међусобним плаћањима у националним валутама, то је питање које се све више помиње.

Рађање новог финансијског система

Заменик председника Савета за безбедност Русије Дмитриј Медведев оценио је да досадашњи финансијски систем неће опстати и да наступа ера регионалних валута. Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков је био још конкретнији:
„Сматрам да ће земље БРИКС-а, које чине скоро половину светске популације и значајан део светског БДП-а, бити једна од окосница новог светског поретка који се формира.“
Николић истиче да је овај тренутак стицајем околности произвео оно што је био план или оквир о коме су већ дуго размишљале Кина и Русија, али нису предузимале конкретне кораке.
„Видећемо како ће се ствари одвијати. Неко ово посматра као преокрет који ће значити лом онога што смо до сада имали. Ја на то више гледам као нешто бржу еволуцију онога што смо до сада имали. Само се у суштини у овом тренутку убрзава онај ток који је постојао. Долар је неминовно слабио не само последњих година, већ од деведесетих је јасно слабио и губио на значајности“, каже Николић.
Ако би се наставило са таквим тенденцијама онда би то, како сматра, могло да буде будућа реалност, а онда то наравно неизоставно мења овај глобални финансијски поредак где имамо долар као најјачу валуту.

Окретање Русије од долара и евра

„У овом тренутку заиста постоје изгледи да се Русија озбиљно окрене истоку, односно према Кини и да преко њихове платформе за плаћање избаци у први план омогући значајнији пондер јуану као много јачем средству плаћања у свету и значајнијој валути“, каже наш саговорник.
Да ли ће то значајније поткопати глобалну позивцију коју има долар зависиће, каже, од истрајавања Запада у том кажњавању Русије.
Коментаришући то што земље БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република) нису подржале санкције Запада, он види као додатан проблем за њих.
„То јесте највеће ограничење и најболнији моменат Запада, јер санкције на средњи рок потпуно бесмислене у овом облику када их у суштини не прихвата ни цела ЕУ. То што их подржавају Британија, САД, Јапан, Јужна Кореја, Канада и Аустралија. То је јако мало“, каже овај економиста који сматра да оне Русију не погађају толико болно колико је Запад замислио да ће се непосредно одразити на руску економију.

БРИКС одавно разматра валуту за међусобна плаћања

Он подсећа да на самитима земаља БРИКС-а и састанцима на највишем нивоу Русије, Кине, Индије, увек је на дневном реду питање монетарне политике, односно валуте у којој ће се обављати трансакције. Ово је, сматра он, повод за конкретизацију тога.
Као што се видело из реакција лидера земаља Запада и сама најава оваквих дешавања је, како напомиње, била невероватна и нешто што о чему се ни у машти није размишљало као могућности.
„Ово је најава неке промене. Нисам сигуран да ће ствари ићи тако брзо, али пре свега Кина је добила шансу, са њиховом стратешком замисли интернационализације јуана, преко ноћи, неочекивано, отворена су им врата, добили су могућност. Видећемо да ли ће је искористити“, каже Николић.
Он истиче да није склон томе да садашњу ситуацију посматра као лом преко ноћи досадашњег система, већ на то гледа као на еволуцију онога што смо до сада имали.
„Само се у суштини у овом тренутку убрзава онај ток који је постојао. Долар је неминовно слабио не само последњих година, већ од деведесетих је јасно слабио и губио на значајности", каже он.
Уосталом и због тога што је садашњи статус долара у међународним трансакцијама за Америку велика полуга моћи које се она неће тако лако одрећи. Извесно је да крај ере долара значи и крај америчке хегемоније и униполарног света какав смо до сада познавали. И колико год да је то неминовност, САД ће се потрудити да то спрече.
Коментар