ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Русија ће обавестити кадровску службу Секретаријата ОЕБС-а о повлачењу свих својих службеника из Специјалне посматрачке мисије због истека мандата мисије и престанка реализације њених задатака. Не видимо потребу за даљим консултацијама о промени мандата или пребацивању мисије у 'административни режим'“, рекао је Лукашевич.
По његовим речима, руске стручњаке су једноставно потискивали из Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а, иако је Русија уплаћивала много новца.
„Како се Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а ширила, тако се смањивао број руских представника. Било их је око 40... До краја 2021. године добили смо само 28 места. Дакле наше стручњаке су једноставно истиснули“, истакао је Лукашевич.
„Могу вам рећи да Русија плаћа много новца, барем је плаћала, за рад Специјалне посматрачке мисије – преко два милиона евра годишње“, прецизирао је стални представник Русије.
Русија позива ОЕБС да поднесе нацрт закона о издвајању ресурса неопходних за гашење Специјалне посматрачке мисије у Украјини и потпуно обустављање њених административних активности у разумном року.
ОЕБС затварао очи на русофобију
Лукашевич је нагласио да мисија ОЕБС-а у Украјини упорно није примећивала русофобију у Украјини и агресивну украјинску националистичку идеју.
„Нису називали ствари правим именом. Неонацистички маршеви са ксенофобичним паролама и бакљама квалификоване су као 'патриотске акције' или догађаји 'са патриотским обележјима'. Чињенице које нису одговарале Кијеву или Оружаним снагама Украјине често су ретуширане или су скриване од очију широке јавности у затвореним извештајима, док су било какве условне 'грешке' представника Донбаса анализиране 'под микроскопом'“, приметио је Лукашевич.
По његовим речима, до данас нема одговора на питање зашто мисија ОЕБС-а у Украјини није саопштила да су њена оклопна возила крајем фебруара предата на коришћење неонацистичкој оружаној формацији „Азов“ (против њихових бораца у Русији је покренут кривични поступак) у Маријупољу.
Огласио се ОЕБС
Како је саопштио актуелни председник ОЕБС-а, министар спољних послова Пољске Збигњев Рау, нису успели да продуже мандат Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а због става Русије. Он је изразио жаљење због одсуства консензуса по питању продужења мандата мисије ОЕБС-а у Украјини.
Мисије Немачке и Француске при ОЕБС-у такође жале јер је Русија одбила да продужи мандат мисије у Украјини.
„Пољско представништво у ОЕБС-у саопштило је да једна држава-учесница, Русија, одбија да продужи мандат међународне посматрачке мисије у Украјини“, саопштила је немачка мисија на Твитеру.
Рау је истакао да ће пољско представништво наставити консултације са земљама-учесницама у вези будуће улоге и присуства ОЕБС-а у Украјини.
Мандат мисије продужаван је од 2014. године на годину дана. Тренутни мандат истиче у поноћ 31. марта 2022. године у поноћ.