Јужноазијска земља од 22 милиона људи налази се у најгорој економској кризи од стицања независности 1948. године, изазваној акутним недостатком девиза за плаћање чак и суштинског увоза. Државни регулатор за електричну енергију саопштио је да продужава 10-часовно искључење струје у среду за још три сата од четвртка, чиме се намеће 13-часовни прекид струје широм земље.
Ова острвска држава у Индијском океану била је под строгим режимом потрошње електричне енергије од почетка месеца јер није било нафте за напајање термалних генератора.
Више од 40 одсто електричне енергије Шри Ланке производи се из хидроенергије, али већина резервоара је била на резервама јер није било кише, рекли су званичници. Најмање још две болнице су пријавиле да су обуставиле рутинске операције јер им је недостајало виталних медицинских залиха, анестетика и хемикалија за обављање дијагностичких тестова.
Највећа медицинска установа у земљи, Национална болница Шри Ланке у главном граду, саопштила је да је такође обуставила рутинске дијагностичке тестове.
Државни регулатор за електричну енергију позвао је више од милион државних службеника да раде од куће ради уштеде горива.
„Захтевали смо од владе да дозволи јавном сектору, који има око 1,3 милиона запослених, да ради од куће у наредна два дана како бисмо могли боље да управљамо несташицом горива и струје“, рекао је Јанака Ратнаиаке, председник јавних предузећа Комисија Шри Ланке, преноси Ројтерс.
Усред најгоре економске кризе у земљи у последњих неколико деценија, девизне резерве су пале за 70 одсто у последње две године и до фебруара су се смањиле на 2,31 милијарду долара, због чега се Шри Ланка бори са увозом основних ствари, укључујући храну и гориво.
Дуготрајни прекиди струје у среду су делимично узроковани немогућношћу владе да плати 52 милиона долара за пошиљку дизела од 37.000 тона која је чекала на истовар, рекао је Ратнајаке.
„Немамо могућност да то платимо“, рекао је он, упозоравајући на нова искључења струје у наредна два дана. “То је реалност.”
Како би потражио излаз из кризе, министар финансија Басил Рајапакса планира да посети Вашингтон у априлу ради разговора са ММФ-ом. У процени Фонда наводи се да Шри Ланка доживљава комбиновану кризу платног биланса и државног дуга и да ће јој бити неопходна “свеобухватна стратегија” како би дуг био одржив. Ако Шри Ланка обезбеди програм ММФ-а, то би био њен 17. финансијски пакет спасавања од глобалног зајмодавца.
Протести широм земље
Главни продавац горива на Шри Ланки рекао је да у земљи најмање два дана неће бити дизела, горива које се најчешће користи за јавни превоз. Локални емитери известили су о распрострањеним протестима широм земље тражећи гориво за приватна возила, која се користе и за јавни превоз.
Није било извештаја о насиљу, али стотине возача блокирале су главне путеве у неколико градова, док је десетине демонстрирало испред Централне банке Шри Ланке у Коломбу захтевајући смену гувернера Аџита Кабраала.
Цене горива су такође више пута подизане, при чему су се трошкови бензина скоро удвостручили, а цене дизела порасле за 76 одсто од почетка године.
Коломбо је увео опсежну забрану увоза у марту 2020. како би уштедео девизе потребне за сервисирање свог спољног дуга од 51 милијарде долара. Али то је довело до широко распрострањене несташице основних добара и наглог раста цена. Влада је саопштила да тражи спас од Међународног монетарног фонда док тражи још зајмова од Индије и Кине.
Тренутни положај Шри Ланке погоршала је пандемија короне, која је тешко погодила туризам. Многи економисти такође криве лоше управљање владе, укључујући смањење пореза и вишегодишње буџетске дефиците, преноси портал Бизлајф.