СВЕТ

Аустријски министар против гасног ембарга

Аустријски министар спољних послова Александар Шаленберг успротивио се ембаргу на испоруке гаса из Русије.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Не треба да правимо грешку као да постоји само један пут. Имамо и друге начине да пооштримо санкције и ми их користимо“, рекао је он за телевизију „ОЕ24“.
Забрана куповине руског гаса види се као један од начина за пооштравање санкција Русији због ситуације у Украјини. Пре почетка војне операције, у овом контексту се разговарало о недавно изграђеном гасоводу „Северни ток 2“, који су многи европски политичари доживљавали као политички пројекат.
Истовремено власти већине земаља које увозе гориво из Русије признају да је практично немогуће брзо пронаћи алтернативне изворе снабдевања. Тако је аустријска министарка енергетике Леоноре Гевеслер напоменула да ће Аустрија тежити енергетској независности, али да за сада превише зависи од Русије. Са друге стране, немачки министар финансија Кристијан Линднер навео је да земље Европске уније тренутно не могу да одустану од руског гаса.
У светлу пооштравања ограничења, Русија је пребацила плаћања за испоруку природног гаса „непријатељским државама“ у рубље. „Гаспромбанк“ ће отварати посебне девизне и рачуне у рубљама за стране купце. Они ће моћи да пребаце средства на први рачун у валути наведеној у уговору за набавку „плавог горива“, а банка ће их продавати на Московској берзи, након чега ће се извршити обрачуни са добављачем.
Став Европске комисије и земаља Г7 је да постојећи уговори морају да се поштују, као и да 97 одсто уговора подразумева плаћање у еврима или доларима. Компанијама је саветовано да не пристају на захтеве Москве.
РУСИЈА
Зашто је донета одлука да непријатељске земље плаћају гас у рубљама
Коментар