НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Кристално око: Језеро са једном врстом риба и мистеријом како је у њега дошла /фото/

На врху северног Квебека у канадском Арктику налази се кратер готово савршеног кружног облика, пун кристално чисте воде, који се може видети и из свемира – кратер Пингуалуит, локално познат као Кристално око Нунавика.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Кратер је настао када је метеор ударио у Земљу пре 1,4 милиона година, што га чини једним од најстаријих језера на западној хемисфери. У кратеру се могу пронаћи слојеви седимента стари стотине хиљада година, а препун је фосила и органских материја које у себи крију трагове о историјским климатским променама.
Пингуалуит је добио име према инуитском изразу за мрљу на кожи или приштић изазван хладним временом.
Окружен крајоликом који подсећа на површину Месеца и испуњен водом која је прекривена ледом девет месеци у години, кратер Пингуалуит је једно од најдубљих језера у Северној Америци (400 метара). Обод кратера се уздиже око 160 метара изнад околног земљишта и представља највишу тачку у регији.
Кратер Пингуалуит је једно од најтранспарентнијих језера на свету, са видљивошћу до 35 метара. На овакву јасноћу воде утиче неколико фактора: У језеро се не уливају реке или потоци, тако да се вода скупља искључиво од кише и снега, а губи само испаравањем. Већину године је прекривена ледом, а најближе људско насеље је удаљено око 100 километара западно од кратера.
Једина врста риба која живи у језеру је језерска златовчица. Како је ова риба дошла у језеро и даље је мистерија с обзиром на то да се у њега не уливају никакве речице, а вода се акумулира искључиво од кише и снега, пише „Кликс“.
Коментар