ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Према писању листа „Политико“, сенатори су једногласно подржали документ.
„Нацртом закона се привремено укидају одређена ограничења која се односе на овлашћења председника да изнајмљује или испоручује војну опрему ако је предвиђена за владу Украјине и уколико је неопходна за заштиту цивилног становништва“, наводи се у опису нацрта.
Документ ће омогућити да се убрза испорука оружја Украјини, наводи РТ.
У нацрту закона се, између осталог, предлаже да се сваки „руски сајбер напад“ на важне објекте критичне инфраструктуре Украјине сматра „оружаним нападом“.
Огласила се Москва
Коментаришући овај потез америчког Сената, портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова, САД и земље НАТО-а одавно су се спремале да напумпају Кијев оружјем.
„Овде нема никакве сумње да је све то припремано политички, информационо, да се све то одвијало уз саучесништво и директну контролу НАТО структура“, истакла је Захарова у емисији „Соловјов лајв“.
По њеним речима, уместо да допринесу нормализацији сукоба, западне земље само пребацују оружје Украјини.
„Толико су пребацили да је Берлин саопштио да су им пресушила складишта одакле би могло да се узме оружје за Украјину“, додала је она.
Према речима портпарола Кремља Дмитрија Пескова, пумпање Украјине оружјем које шаљу западне земље не доприноси успеху руско-украјинских преговора.
„Наравно, то ће највероватније имати негативан ефекат“, рекао је Песков, упитан како Кремљ оцењује одлуку америчког Сената и како ће то утицати на даље односе са САД.
Нацрт закона о зајму и најму је представљен Сенату у јануару. Након што је одобрен у Сенату, нацрт закона се прослеђује Представничком дому, а уколико тамо буде усвојен, преостаје само потпис председника САД након чега постаје и званичан закон.
Пракса Закона о зајму и најму постала је широко распрострањена током Другог светског рата, када су САД снабдевале савезнике оружјем и стратешким материјалима, укључујући и Совјетски Савез.
Након завршетка рата, Вашингтон је предложио да се врати неискоришћена техника или да се помоћу америчких кредита плати то што су савезници задржали.