ДРУШТВО

Дан сећања на Доситеја Обрадовића, школама упућен допис

Министарство просвете предложило је школама да предстојеће седмице, у оквиру образовно-васпитног рада, а у складу са узрастом ученика, планирају активности и садржаје којима би се ученици упознали или подсетили на значај имена и дела српског просветитеља Доситеја Обрадовића.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Данас је Дан сећања на првог српског министра просвете, који је преминуо 10. априла (по старом календару 28. марта) 1811. године.
Дан сећања на Доситеја Обрадовића ове школске године налази се у календару важних датума који се обележавају у школама, наведено је у допису ресорног Министарства упућеном директорима школа.
Школама је предложено да у седмици од 11. до 15. априла планирају активности и садржаје којима би се ученици упознали или подсетили на значај имена и дела Доситеја Обрадовића.
Међу предложеним делима су „Басне“, делови „Писма Харалампију", одломци „Живота и прикљученија", као и критички делови „Совјета здраваго разума“, преноси Танјуг.
Димитрије Доситеј Обрадовић рођен је 1739. (или 1742. године) у банатском румунском селу Цакову, близу Темишвара.
Био је српски филозоф, просветитељ, реформатор и највећи српски књижевник 18. века, али и најзначајнији заступник просветитељских идеја међу свим Јужним Словенима.
Творац је идеје да се пише на народном језику, како би књиге биле разумљиве свима који тим језиком говоре.
Истицао је значај врлина и вредности као што су доброта, доброчинство, љубав, трпељивост, пријатељство, поштовање, сарадња.
КУЛТУРА
Дису у част: У библиотеци која носи песниково име изложене старе и ретке књиге Адлигата /фото/
ДРУШТВО
Синиша Павић: Варварство на ТВ екранима, звона и прапорци заглушују гласове разума
Коментар