ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Центар је позвао надлежне институције да се укључе у спречавање ширења опасне болести која може да угрози живи свет језера.
„У Грчкој је овај број премашио 1.800 птица, а грип је усмртио више од половине њихове популације и то у распону од мање од два мјесеца. Након потврђеног случајева и у Албанији, вирус је стигао и код нас. У опасности је икона Скадарског језера. Ове године колонија је два пута изгубила гнијежеђење, а све усљед континуираног узнемиравања од стране криволоваца и недостатка контроле и ефикасне реакције надлежних служби управе парка на језеру. Ситуација на језеру је више него алармантна. Не смијемо дозволити да прича о птичијем грипу буде сведена на искључиви ризик преласка на домаћу живину. Губитак пеликана за нашу државу новчано је немјерљив, а њихов опстанак нема цијену! Очекујемо од свих релевантних институција да овом проблему приступе озбиљно како би ширење свели на најмањи могући ниво“, поручују из Центра.
Они предлажу да Национални паркови Црне Горе формирају тим који ће 24 часа патролирати свим дјеловима језера гдје су присутни пеликани како би се на вријеме, а у сарадњи са стручним службама уклањале угинуле јединке.
Из Управе за безбједност хране, истичу да су јуче добили информацију о угинућу још неколико пеликана на истој локацији - резервату Панчева ока.
„Колеге из лабораторије су обавијестиле да је потврђена авијална инфлуенца, а сада се ради на утврђивању о којем типу вируса Н1 се ради“, казала је савјетница у Управи Мевлида Храповић.
Како је додала још није забиљежено да се зараза преноси са човјека на човјека, а мјере које су донијели су у циљу спречавања преношења са птица на човјека.
„Потребно је да сви покажу повећану свијест о опасности од ове заразе и поведу рачуна о хигијени“, казала је Храповић.
У циљу спречавања ширења заразе Министарство пољопривреде шумарста и водопривреде је забранило улов на Скадарском језеру.
У Националним парковима Црне Горе истичу да све што они могу да ураде јесте да поштују мјере које је донијела Управа за безбједност хране. Напомињу да су у сталном контакту са надлежнима из те институције, како би из дана у дан кориговали мјере.
Објашњавају да прилаз тим птицама мора бити уз одговарајућу опрему, скафандере, које њихови запослени немају, тако да једино што им преостаје јестеда слушају препоруке надлежних инспектора и ветеринара.