ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Раст популарности декретних валута у свету већ неколико година уназад надахнуо је традиционалне финансијере и економске стручњаке да почну да озбиљно разматрају идеју повратка света ‘златном стандарду’“, истакао је Сигал.
Поред тога, како је истакао, у поређењу са светским валутама и већином тржишних позиција, цена тројске унце злата у последњих десет година показује атрактивну стабилност. У пракси везивање за злато помаже у раду са инфлационим процесима.
„Са друге стране, поред заштите од инфлације, ‘златни стандард’ отвара пут брзим девалвацијама и ревалвацији валута. Управо то је и натерало светску заједницу да средином прошлог века коначно промени систем. То је било повезано с процесима одвајања валута од курса злата и сигурности новчаних средстава“, подсетио је Сигал.
Зато, према његовим речима, разговори о обнављању јасне везаности новчаних средстава за злато имају право да постоје, јер то даје доста предности. Могуће је да ће делимично бити реализовано да једна или друга валута, ради бројних послова, буду везане за робну имовину — о томе се такође доста говори.
Међутим, како је нагласио, истовремено је тешко замислити ситуацију, у којој светска заједница усаглашава потпуно преуређење својих финансијских система.