ЕКОНОМИЈА

Индустрија видео-игара у Србији: Више од 2.000 људи остварује приход који се мери стотинама милиона

Приходи које индустрија видео-игара остварује у свету мере се у стотинама милијарди долара. И у Србији је приметан раст ове индустрије - у прилог томе говори и организација Међународне гејминг конференције која је одржана прошлог петка у Београду.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Извршна директорка Српске гејминг асоцијације (СГА) Кристина Јанковић је, говорећи за Јутарњи програм Радио Београда 1, изнела податке који потврђују раст индустрије видео-игара у Србији.
„У 2021. години српска индустрија видео-игара је приходовала укупно 125 милиона евра што показује да имамо стабилан раст између пет и 10 одсто годишње. У индустрији је запослено 2.200 људи, занимљиво, међу њима је 30 одсто жена што нас сврстава на прво место у Европи по уделу жена у индустрији видео-игара. Само у протеклој године видео-игре настале у Србији су преузете или купљене чак 370 милиона пута“, навела је Кристина Јанковић.
Развоју индустрије видео игара на глобалном нивоу највише помажу државни фондови посвећени финансирању младих тимова и гејминг пројеката.
„Италија је пре две године издвојила четири милиона евра, а протекле године 10 милиона, Немачка чак 50 милиона и то је наравно резултирало огромним скоком објављених игара. Србија је лидер у региону када је реч о развоју индустрије видео-игара, Хрватска је одмах иза нас, али у читавом региону влада велико интересовање за једну врсту регионалног умрежавања које би водило снажнијем наступу на глобалном нивоу“, нагласила је Јанковићева, пренео је РТС.

Србија и даље касни за развијеним земљама

Упркос константном и стабилном развоју индустрије видео-игара, Србија још увек касни за развијенијим европским земљама.
„Уколико посматрамо, рецимо, Шведску или Финску, ми се тренутно налазимо на месту где су те земље биле пре 10 година. Шведска индустрија видео-игара је само у протеклој години приходовала 3,3 милијарде евра, али то се може надокнадити разменом знања и искустава, морамо константно учити од развијенијих земаља како би наш напредак био још бржи“, објаснила је Кристина Јанковић.
На развој индустрије видео-игара у нашој земљи може утицати снажнија улога државе кроз улагања и развој образовања, али и родитељи који могу постати прави замајац уколико би препознали будућност у развоју те индустрије.
„Морамо променити свест људи у смислу да је то заиста једна озбиљна индустрија и професија, да се родитељи не плаше да децу пошаљу на факултете који ће их усмерити ка том путу, већ је то стварно једна прилика да се баве дивним и креативним послом“, рекла је Јанковићева.
Српска гејминг асоцијација подстиче младе да постану део индустрије видео-игара. На сајту и на Јутјуб каналу асоцијације налазе се базе информација, али и велики број предавања која могу помоћи младима да учине тај први корак и постану део индустрије видео-игара у нашој земљи.
ДРУШТВО
Телевизије пред изумирањем?
Оборен рекорд: Павиљон Србије на Светској изложби у Дубаију посетило више од 1,2 милиона људи
Мапирано осам економских области у Србији са највећом шансом за успех
Коментар