ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Иако би многи данас желели да се нађу у овој улози, треба знати да се ради о заиста специфичном занимању, те да их је на Јадрану остало данас тек тридесетак, преноси Пословни дневник.
Плата износи између 6 и 7 хиљада куна (7.000 куна је 927 евра), пише Морски.хр. Згодно може бити што на светионику неће проводити месеце, већ је 15 дана на свом радном мјесту, а 15 дана може да буде код куће.
Али светионичар ће ипак све своје потрепштине намирити сам и мораће добро да се припреми за боравак на усамљеној хриди, рачунајући с тим да би могао остати и неколико дана дуже због увек за светионик реалних непредвиђених околности.
У опису радног места светионичара, Пловпут између осталог наводи контролу исправности наутичких карактеристика светионика, главног и резервног светла, сирене за маглу као и контролу свих објеката поморске сигнализације у видокругу, ручно укључивање сирене за маглу у случају квара аутоматског при видљивости мањој од 1.000 метара, текуће одржавање уређаја и опреме за сигурност пловидбе, учествовање у акцијама трагања и спашавања на мору, евидентирање у Радио дневнику метеоролошких података Државног хидрометеоролошког завода у сврху исправног испостављања рачуна за извршену услугу, те израду и достављање метеоролошких извештаја ДХМЗ-у и Пловпуту, пише портал.