РУСИЈА

Борељ: Не подстичемо сукоб, већ покушавамо да спречимо употребу смртоноснијег оружја у Украјини

Европска унија не подстиче и не доприноси „ширењу рата“ у Украјини, већ покушава да обузда сукоб како се не би проширио и како би се спречила примена смртоноснијег оружја, саопштио је шеф дипломатије Европске уније Жозеп Борељ за издање „Мундо“.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Не подстичемо рат и не доприносимо његовом ширењу. Покушавамо да га обуздамо, како у територијалном смислу да се не би проширио на друге земље, тако и у вертикалном смислу да се не би применило смртоносније оружје“, изјавио је Борељ.
Борељ је, поред тога, говорећи о ставу европских земаља о смањењу енергетске зависности од Русије изјавио да су по том питању потребни узајамни напори, као и да је неопходно да државе које су највише погођене добију надокнаду.

„Енергетска зависност Мађарске разликује се од Шпаније. Време је за формирање јединствених одговора, али су за то потребни заједнички напори. Земљама које су највише погођене потребна је надокнада како би учествовале“, изјавио је Борељ шпанским медијима у Мадриду.

Како пише издање, он је такође окарактерисао као „асиметричан ударац“ одговор Европе на пријем избеглица и санкцијe против Русије, који веома неравномерно утиче на европске земље.
Раније је портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова коментарисала Борељову изјаву о жељи ЕУ да војним путем реши сукоб у Украјини и прошири војну помоћ тој земљи, рекавши да је та изјава претворила ту организацију у агресивну машинерију НАТО-а.
Како је прецизирала, речи Бореља о томе да „сукоб у Украјини треба решити на бојном пољу“ ставиће тачку на одређену фазу постојања ЕУ и представљају „декларацију о преласку ЕУ у ново својство“.

Специјална војна операција у Украјини

Подсетимо, Русија је 24. фебруара покренула специјалну војну операцију с циљем демилитаризације и денацификације Украјине након чега су уследиле најоштрије до сада санкције Запада.
Претходно је Европска комисија саопштила да ће наставити заједно са спољнополитичком службом ЕУ рад на новим санкцијама против Русије, укључујући увоз нафте. У петак је Савет ЕУ усвојио пети по реду пакет санкција против Русије због ситуације у Украјини. Њиме је предвиђена забрана увоза руског угља, почев од августа 2022. године, али нису обухваћени нафта и гас.
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто раније је изјавио да ова земља не подржава предлоге ЕУ о санкцијама у области енергетике против Русије.
РУСИЈА
Путин: Руси, Белоруси и Украјинци су један народ, дешавања у Украјини су трагедија
СВЕТ
Немачка упозорава грађане: Без руског гаса нема ни сауна
Коментар