ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Та база се може сматрати „очима и ушима“ НАТО-а на обали Црног мора, каже војни експерт Андреј Головатјук, истичући да ће руске Оружане снаге наћи начин да неутралишу тај објекат, како не би нанео штету руској флоти.
„У принципу, сваки НАТО објекат је теоретски опасан. У тој бази у близини Одесе они прикупљају обавештајне податке и преносе те информације за даљу примену… Самим тим, непожељно је постојање таквог објекта. То, могуће, и није база у правом смислу речи, већ се највероватније ради о некој врсти малог објекта, који се састоји од неколико, рецимо, возила или уређаја за праћење кретања руских бродова у Црном мору“, каже експерт, коментаришући наводе извора Спутњика који тврди да се у предграђу Одесе, лучког града на југу Украјине, налази тајна база НАТО-а са опремом која омогућава да се одреде тачне координате било ког брода у Црном мору у радијусу до 200 километара.
Како је навео извор, главни стручњаци који су у тој бази ангажовани су припадници румунске приватне војној компаније „Нордстарсупорт груп“. Осим спречавања амфибијског десанта руске војске ова тајна база НАТО-а има задатак да обавештава Оружане снаге Украјине о координатама руских ратних бродова како би на њих усмерили украјинске противбродске ракете.
Истина о руском десанту на Одесу
Коментаришући сазнања да је задатак румунских плаћеника спречавање амфибијског десанта, руски војни експерт Виктор Литовкин каже да је велико питање да ли се уопште планира руски десант у Одеску област, с обзиром на то да су сви прилази тој области минирани украјинским минама, које су чак бачене и у акваторију Црног мора недалеко од Одесе.
„Чак 420 плутајућих морских мина је бачено у воду и део њих је у Црном мору, док је неколико пронађено у Турској и Румунији и већ су деактивиране. Наши морнари су их деактивирали. Осим тога, и обала је минирана. Дакле, дискутабилно је питање да ли ће доћи до искрцавања руских трупа на обалу код Одесе, јер нико не зна какве планове има Генералштаб Руске Федерације“, каже Литовкин.
Литовкин такође истиче да ће свака страна база на украјинском тлу, укључујући и ову у предграђу Одесе, увек бити легитиман циљ за уништење од стране Руске Федерације.
„А што се тиче припадника румунске приватне војне компаније, ти плаћеници су такође постали мета за руску војску, баш као што су то и украјинске снаге које су се утабориле у близини челичане „Азовстал“ и сви страни инструктори и плаћеници, који су се ту сакрили“, каже експерт.
Покушај застрашивања Русије
Литовкин оцењује да НАТО улаже додатне снаге и напоре за праћење бродова руске Црноморске флоте с циљем да „застраши и узбуни Русију“.
„Они ионако већ надзиру све бродове у Црном мору из база у Румунији, Бугарској, Турској, а такође имају и сателите. Осим тога, постоји и међународни систем који прати све бродове и све авионе у свету, тако да је отварање додатних база реклама за НАТО, како би показали да НАТО не спава, да НАТО јача снаге против ‘агресивне Русије’ итд. Дакле, ово је само демонстрација важности НАТО-а, а заправо је та Алијанса америчко оруђе за контролу Европе. Или, другим речима, то је омча око врата Европе, уз помоћ које САД управљају Старим континентом“, каже Литовкин.
Експерт сматра да ова база крај Одесе не представља никакву претњу за Русију, зато што „Русија не намерава да ратује са НАТО-ом, док се НАТО такође не усуђује да ратује против Русије“.
„Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, у вези са ситуацијом у Украјини, понавља мантру о томе како је неприхватљиво да рат у Украјини пређе границе ове земље и заврши на територији земаља НАТО-а. Њима је јасно да би могло да дође до сучељавања са нуклеарно-ракетном државом као што је Русија, а тога се јако плаше. С друге стране, схватају да не могу ништа да ураде против Русије и да ће НАТО као војна организација изгубити смисао у очима многих европских народа“, сматра Литовкин.
Политиколог Александар Дудчак сматра да је тајна база отворена одлуком земаља НАТО-а и да упркос чињеници што тамо раде стручњаци из румунске приватне војне компаније, Северноатлантска алијанса треба да сноси пуну одговорност за стварање таквог објекта.